Mladí ľudia, ktorí si chcú užiť sex so svojimi partnermi a neporušiť pritom náboženské pravidlá, sa tešia. Minister Purmohammadi má pre nich riešenie.
Radikálni klerici však hovoria, že takéto opatrenie len zlegalizuje bujnejúcu iránsku prostitúciu. Dočasné manželstvá sú v Iráne povolené už asi 15 rokov, doteraz však boli zaznávané. Ich princíp je jednoduchý. Pár sa „zoberie“, teda prednesie manželský sľub a po pár hodinách ho zase odriekne.
Ľahká cesta k peniazom
Hlavne mladým ľuďom to umožní stráviť čas so svojím partnerom bez toho, aby sa stali terčom náboženskej polície, ktorá považuje sex mimo manželstva za trestný čin. Napríklad pár chce stráviť víkend v hoteli v spoločnej izbe, a tak uzavrie manželstvo len preto.
Pravdou však je, že dočasné manželstvá využívajú aj chudobné ženy na to, aby sa dostali k peniazom. Ich súčasťou je totiž aj „veno“ pre nevestu. Podľa mnohých Iráncov tak ide vlastne o formu prostitúcie, ktorú však nikto nemôže postihovať. Inak je prostitúcia v krajine so 70 miliónmi obyvateľov zakázaná, ale podľa agentúry AP pracuje v tomto „priemysle“ niekoľko stoviek tisíc žien.
Nezodpovední otcovia
Minister sa však bráni, že jeho návrh smeruje k vyriešeniu sociálnych problémov. Mnohí mladí Iránci si totiž nemôžu dovoliť manželstvo a hoci by sa mohli sobášiť už ako tínedžeri (chlapci od 15 rokov, dievčatá od 9 rokov), odkladajú svadbu na neskorší čas, až keď sa obaja blížia k tridsiatke. Podľa ministra sú dočasné manželstvá východiskom, ako sa lepšie spoznať.
Radikálni klerici však tvrdia, že minister je obyčajný populista, ktorý šikovne oslovuje veľkú skupinu populácie (polovica Iráncov má menej ako 30 rokov) a ničí duchovné hodnoty.
Problémom dočasných manželstiev sú aj deti, čo z nich prípadne vzídu. Považujú sa za nelegitímne a ich otec nemá voči nim žiadne povinnosti.
Autor: mik