Firmy potrebujú cudzincov

Slovenskí zamestnávatelia o Ukrajincov stoja, naše zákony im bránia ich prijať.

Práce je u nás dosť aj pre ukrajinských robotníkov, tvrdia zamestnávatelia.Práce je u nás dosť aj pre ukrajinských robotníkov, tvrdia zamestnávatelia. (Zdroj: ILUSTRAĆNÉ – SITA)

BRATISLAVA. Slovensko začína pociťovať nedostatok pracovnej sily a zamestnáva čoraz viac cudzincov. „Zamestnávatelia, ktorí pociťujú nedostatok ľudí, majú veľký záujem o nábory zo zahraničia,“ potvrdila Zuzana Sittová z Ústredia práce, sociál­nych vecí a rodiny.

Najviac ich lákajú Ukrajinci, ale aj Rumuni, Bulhari či Srbi. „Najmä počet občanov z Rumunska, ktorí pracujú na Slovensku, kontinuálne rastie od januára 2007, keď vstúpili do Európskej únie,“ hovorí Sittová. V roku 2006 ich u nás pracovalo menej ako 200, v marci ich už bolo viac ako 800. Zamestnávanie Rumunov je pre firmy výhodnejšie, nepotrebujú už nijaké pracovné povolenia či víza.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Zamestnať ukrajinského občana je oveľa väčší problém. Slovensko a Ukrajina ešte v roku 1998 uzavreli dohodu o vzájomnom zamestnávaní občanov, a tá obmedzuje počet ľudí, ktorí k nám z Ukrajiny môžu prísť, aj čas, ktorý tu môžu pracovať.

Vybavovanie trvá mesiace

Najväčší záujem majú zamestnávatelia o strojárov, potom o murárov a stavbárov, o vodičov a sezónnych pracovníkov v poľnohospodárstve.

Farma Asparagus vo Veľkých Levároch sa špecializuje na pestovanie špargle, ale aj jahôd a jabĺk. Oberajú u nich Ukrajinci, Rumuni, menej Bulhari a Srbi. „Slováci majú predstavu, že zarobia ako vo Volkswagene, aspoň 120 korún za hodinu, ale to v poľnohospodárstve nie je možné,“ hovorí Roman Chládek z levárskej spoločnosti. Skúšali to aj s dlhodobo nezamestnanými našincami, ale nešlo to. „Nechcú pracovať, sú tu týždeň a už chcú ísť domov, aby sa mohli hlásiť na úrade a neprišli o sociálnu dávku.“

SkryťVypnúť reklamu

Zamestnať cudzincov z krajín, ktoré nie sú členmi únie, je pre farmu náročné. Srbom so slovenskými predkami vybavovali krajanské preukazy takmer päť mesiacov, s Ukrajincami to bolo ešte ťažšie. „Náš pracovník strávil takmer tri mesiace na Ukrajine a dostali sme ich sem v polovici sezóny. Nabudúce musíme začať vybavovať asi v novembri,“ hovorí Chládek.

Slovensko je nepripravené

Príchod kvalifikovaných Ukrajincov na miesta, ktoré Slováci nechcú obsadiť, blokuje nevyhovujúca zmluva Bratislavy a Kyjeva z roku 1998 o vzájomnom zamestnávaní. Pracovať u nás podľa nej môže najviac 200 Ukrajincov na jeden rok s možným predĺžením o šesť mesiacov. Najviac 300 Ukrajincov môžeme zamestnať na sezónne práce.

Obmedzenia podľa Pavla Lambacha z bratislavskej firmy Palbach nikomu nepomáhajú, niektorí zamestnávatelia radšej zamestnajú ľudí nelegálne a štát prichádza o dane. Vo firme majú 18 ukrajinských murárov. „Ťažko sa pre nich vybavuje povolenie a ešte máme na nich kvóty, je to postavené na hlavu. V Česku dostanú povolenie na rok, potom im ho predĺžia na dva roky,“ porovnáva Lembak. Stavbárom platí 40 korún na hodinu, k tomu ubytovanie a poplatky za vybavovanie povolení.

SkryťVypnúť reklamu

Ministerstvo práce tvrdí, že s Ukrajinou chce rokovať o novej zmluve. Prvé stretnutie v máji ukrajinská strana pre politickú situáciu odvolala. Ďalšie rokovanie je podľa hovorkyne ministerstva práce Alexandry Gogovej plánované na jún, podľa nepotvrdených informácií za ukrajinskú stranu opäť nikto nepríde.

Zamestnanosť na Slovensku

Počet nezamestnaných: 353-tisíc osôb (najnižšia nezamestnanosť od roku 1999)

Miera nezamestnanosti: 13,3 percenta.

Počet voľných miest: 17 858 (z toho 41 percent v Bratislavskom kraji)

Počet zamestnaných ľudí: 2 002 600 (to je o 3,8 percenta viac ako v roku 2005, nárast oproti minulému roku je 74–tisíc ľudí).

Počet podnikateľov: 288-tisíc osôb (o 3,7 percenta viac ako v roku 2005).

SkryťVypnúť reklamu

Počet živnostníkov: 364 185 (o 5,6 percenta viac ako v roku 2005).

Slováci zamestnaní v zahraničí: 158-tisíc osôb (z toho 50 percent v Česku, nasleduje Veľká Británia, Maďarsko, Rakúsko, Nemecko, Írsko, Taliansko).

(Zdroj: Správa o sociálnej situácii obyvateľstva v roku 2006)

U susedov sa Ukrajincov neboja

Aj u susedov pribúda zamestnancov z cudziny. „V Maďarskej republike pracuje legálne 65 136 cudzincov,“ hovorí Zuzana Sittová z Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny. Najviac je Rumunov, asi 31 100, potom Slovákov ­(16 140) a Ukrajincov (asi 8–tisíc). Maďarsko nemá pre ich zamestnávanie kvóty, naopak, v prípade sezónnych prác v poľnohospodárstve zaviedlo zjednodušenú procedúru vydávania pracovných povolení.

Česká republika je ešte ďalej. Zamestnávanie cudzincov neobmedzujú nijaké nariadenia, o pracovnom povolení rozhodujú miestne pracovné trhy, teda samotný úrad práce. Ak nevie pozíciu obsadiť domácim zamestnancom, povolí zamestnanie cudzinca. V súčasnosti tam pracuje legálne už asi 43-tisíc Ukrajincov.

SkryťVypnúť reklamu

Česko navyše už v roku 2003 spustilo projekt s názvom „Aktívny výber kvalifikovaných zahraničných pracovníkov“. Česko si vyberá kvalifikova­ných cudzincov, ktorí pracujú na jeho území, a umožňuje im v skrátenom čase, už po 2 a pol roku získať trvalý pobyt a usadiť sa aj s rodinou.

Boj o strojárov

Zamestnanosť na Slovensku je rekordná. Správa o sociálnej situácii na Slovensku za rok 2006 hovorí, že koncom minulého roka bolo na Slovensku k dispozícii 17 858 voľných pracovných miest, čo je o 35,2 percenta viac ako v roku 2005. Najväčší nedostatok pracovníkov bol v priemysle, potom v obrane a v doprave.

S príchodom ďalších automobiliek a ich dodávateľov na Slovensko je podľa úradov práce veľký boj na pracovnom trhu o strojárov. Záujem o nich majú veľké automobilky, ale aj menšie firmy. Práve menšie firmy sú teda odkázané hľadať si zamestnancov za hranicami.

SkryťVypnúť reklamu

Strojári v deväťdesiatych rokoch po krachu výroby najmä na Považí hľadali prácu ťažko, dnes zažívajú opäť zlaté časy. Je ich málo, preto prichádzajú aj ľudia zo zahraničia. Asi desať zamestnancov z Ukrajiny pracuje vo firme Comar International. „Chceli by sme ich viac, v strojárskej výrobe je nedostatok pracovných síl, v Komárne a okolí sú lodnice a ďalšie strojárske firmy, takže je tu o týchto ľudí záujem, “ hovorí Veronika Terbáková.

Lákali vraj aj dlhodobo nezamestnaných, ale o prácu nemali záujem, niektorí aj absolvovali zváračské kurzy, ale v praxi dobre zvárať nevedeli. Aj ďalší zamestnávatelia v Komárne hľadajú na Ukrajine. V Slovenských lodeniciach pracuje asi 30 Ukrajincov a 20 Vietnamcov, vybaviť im povolenie trvá tri až štyri mesiace. Vyhľadávaní sú Ukrajinci, ktorí pracovali v tamojších lodeniciach a poznajú špeciálne techniky zvárania lodí. Vietnamci sú nízki a uplatnia sa pri výrobe dvojitého dna lodí.

SkryťVypnúť reklamu

Staré štáty sa stále bránia nováčikom

Malo to byť pravidlo, ktoré Slovákom a nováčikom v EÚ umožní legálne pracovať v starších štátoch únie v čase, keď pred nimi väčšina z nich zatvorila svoj pracovný trh. Teraz sa ukazuje, že nefunguje. Úrady v Belgicku, Luxembursku, Nemecku a ďalších štátoch robia všetko pre to, aby zamestnancom slovenskej či českej firmy zabránili vykonať u nich časovo obmedzenú zákazku, o ktorú je záujem. Dôvod? Chrániť domácich, zväčša drahších poskytovateľov služieb.

Tvrdé priznanie reality obsahuje zatiaľ neverejná správa Európskej komisie, ktorá rok sledovala, ako sa dodržiava eurozákon o vysielaní pracovníkov. Zákon hovorí, že štát únie nesmie administratívne brániť ľuďom z firmy z inej členskej krajiny vykonať zákazku.

SkryťVypnúť reklamu

Napríklad tým, že by od nich chcel pracovné vízum, registráciu v tamojšej cechovej komore či iné formality, ktorých obstaranie v konečnom dôsledku znemožní vykonanie práce.

Správa, za ktorú zodpovedá český eurokomisár Vladimír Špidla, konštatuje, že väčšina členských štátov zákon porušuje. „Viaceré krajiny využívajú čisto svoje vlastné pravidlá na kontrolu poskytovateľov slu­žieb...a to spôsobom, ktorý nie je v súlade so základnou zmluvou únie a touto smernicou,“ píše sa v texte, ktorý má SME. Napríklad šesť štátov vrátane najväčšieho Nemecka neoprávnene vyžaduje, aby si u nich firma otvorila trvalú pobočku, hoci chce vyslať svojich ľudí len na jednorazovú zákazku.

Šestnásť štátov chce od poskytovateľov služieb rôznu formu registrácie na úrade práce. Štrnásť krajín vyžaduje, aby vyslaní ľudia mali po celý čas práce originály diplomov a iné dokumenty.

SkryťVypnúť reklamu

„Krajiny vrátane Belgicka sa tým snažia zabrániť konkurencii v službách. Za uplynulý rok k nám prišlo len štrnásťtisíc legálnych pracovníkov z nových členských štátov, čo je veľmi málo,“ tvrdí Klaas Soens z belgickej hospodárskej komory. „Chceme, aby belgická vláda otvorila trh nováčikom,“ dodáva Soens.

Kateřina Šafaříková

Stĺpček Ivana Štulajtera
Ťažoba

S takými vysokými mzdami, aké majú v Británii, Írsku či v Česku, nemôžeme obslúžiť domáci hospodársky rast. Preto vláda nemôže očakávať, že sa našinci budú v krátkom čase húfne vracať domov zo zahraničných prác.

Ak nemôžeme krajinám na západ od Moravy konkurovať mzdami, máme dve možnosti. Otvoriť náš pracovný trh pre lacnú pracovnú silu z východu, alebo sa zmieriť s tým, že potenciál niektorých sektorov nebude naplno využitý.

SkryťVypnúť reklamu

Je to ťažká téma. Nedostatok pracovných síl postupne vytláča domáce mzdy nahor. Ak to ide ruka v ruke s rastúcou produktivitou práce, je to žiadaný smer. Štatistické dáta hovoria, že mzdy sú k produktivite primerané, ba dokonca, že by bez vyvolania inflačných tlakov mohli byť aj vyššie. Tak načo sem ťahať Ukrajincov či Rumunov? Národno-konzervatívne sily to uchopia aj z tejto strany: Nedovezieme s lacnými pracovníkmi čosi navyše, čo nám bude prekážať?

Lenže cudzím sme už otvorení dávno. Napriek dnešným prísnym predpisom. Doslova historicky. Teraz ide o to, aby sme nepodľahli xenofóbii a našli takú mieru otvorenosti, ktorá obohatí našu ekonomiku i kultúru. Preto je to ťažká téma.

ILUSTRAČNÉ FOTO – SITA

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 584
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 303
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 712
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 115
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 336
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 917
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 860
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 397
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu