V úplných základoch sa v posledných týždňoch otriasajú turecké ambície na členstvo v Európskej únii. Najmä z Paríža cítiť poriadny chlad po zvolení prezidenta Nicolasa Sarkozyho. Iba pár dní po svojej inaugurácii prišiel do Bruselu, kde jasne odmietol euroambície Turecka.
„Som presvedčený, že Turecko nemá miesto v Európskej únii,“ povedal Sarkozy a Ankare ponúkol členstvo v tzv. Stredomorskej únii. Skladala by sa z juhoeurópskych a niekoľkých severoafrických a blízkovýchodných štátov. Ankara návrh odmieta s tým, že už dnes má štatút kandidáta na členstvo v EÚ a nič menšie pre ňu nie je prijateľné.
Randezvous 2007
Francúzsky prezident zároveň ohlásil, že Európa musí prejsť fundamentálnou debatou o tom, či Turecko vlastne patrí do únie. Na jej konci môže byť aj zastavenie rozhovorov a definitívne nie ambíciám Ankary.
Na stôl sa však táto téma dostane až potom, čo sa 27 dohodne na novom texte ústavy. Na júnový summit má prísť nemecká kancelárka s novým kompromisným návrhom zmluvy. Ak sa lídri dohodnú, únii sa uvoľnia ruky a bude môcť rozhodnúť o Turkoch.
„Skutočné randezvous o Turecku bude v decembri 2007,“ povedal Sarkozy podľa Le Monde. Dovtedy Paríž nebude blokovať rozhovory a dovolí nemeckému predsedníctvu otvoriť tri ďalšie prístupové kapitoly s Ankarou. Elyzejský palác ubral plyn aj preto, že Turecko je uprostred predvolebnej kampane a Paríž nechce, aby jeho postoj ovplyvnil hlasovanie.
Turecko začalo rokovať o vstupe do Európskej únie v roku 2005. Prístupové rozhovory sú v súčasnosti čiastočne zmrazené, keďže Ankara odmieta znormalizovať vzťahy s Cyprom.
Komisia nesúhlasí
Sarkozyho postoj odmietajú eurobyrokrati v Bruseli. Komisár pre rozširovanie Olli Rehn apeluje, že teraz nie je správny čas hodnotiť, či Turecko patrí do Európy. Ten má prísť až po skončení rokovaní, čo môže byť o viac než desať rokov. „Stanovisko komisie je, že prístupové rozhovory s Tureckom budú pokračovať, pretože je to v záujme aj Európskej únie, aj Turecka,“ povedal fínsky eurokomisár.
Mnohí analytici dávajú tejto stratégii za pravdu a varujú, že Turecko sa môže Európe otočiť chrbtom a hľadať si iných partnerov.
Sarkozy sa však zdá rozhodnutý a svoje plány (s podporou európskych konzervatívcov i nemeckej kancelárky Merkelovej) môže začať pretláčať počas francúzskeho predsedníctva v EÚ v druhej polovici 2008.
Sarkozy ukáže, že je štátnik
„Ide len o reči pre domáce publikum“, tvrdí v rozhovore pre SME predseda tureckého parlamentu BULENT ARINC.
Znervóznili vás posledné tvrdé vyjadrenia z Paríža o tom, že nepatríte do únie?
„Postoje pána Sarkozyho sa zdajú trvalé. Turecko to však odmieta. Naše vzťahy s EÚ trvajú dekády a nedávno sa posunuli začatím vstupných rokovaní, s čím súhlasilo aj Francúzsko. Európske hodnoty sú založené na princípe nediskriminácie.“
Sarkozy navrhuje pre Turecko členstvo v tzv. Stredomorskej únii. Prečo je to pre vás neprijateľné?
„Je pravda, že sme krajinou pri Stredozemnom mori, ale Európska únia to je niečo iné. Však my už máme s EÚ desať rokov colnú úniu a privilegované partnerstvo! Opakujem: vo všetkých rezolúciách, ktoré prijala únia, sa hovorí o plnohodnotnom členstve.“
Máte nejakú stratégiu, ako presvedčiť Sarkozyho i francúzsku verejnosť, aby bola viac proturecká?
„Doma máme porekadlo: Osoba, ktorá má zodpovednosť, je múdra. Myslím, že čoskoro uvidíme, aký je rozdiel hovoriť k domácemu publiku a čo znamená byť naozaj štátnikom.“
(hud)