Kanál BNN pôvodne ohlásil, že v jeho reality show budú traja účastníci súťažiť o obličku smrteľne chorej ženy. Ona sama rozhodne o výhercovi, prihliadať môže aj na divácke esemesky. BNN napokon oznámila, že išlo len o spôsob, ako upozorniť na nedostatok darcov a naozajstná súťaž o orgán sa nekoná. Ak by sa aj konala, čo nové by priniesla?
Že by prítomnosť skutočného utrpenia v reality show? Hudobná MTV už osemnásť sezón vysiela program Skutočný svet (The Real World). Už v roku 1994 v nej účinkoval aj aktivista za práva homosexuálov Pedro Zamora, postihnutý AIDS. Chorobe podľahol len niekoľko hodín po odvysielaní posledného dielu série. Príklad toho, že vážnu chorobu možno poraziť, ukázala manželka britského rockera Ozzyho Osbourna, ktorej v priebehu ich reality show Osbournovci diagnostikovali rakovinu. Žáner, ktorý chce zachytiť realitu, musí ukazovať aj skutočné utrpenie.
Je možnosť televíznych divákov spolurozhodovať o živote a zdraví niekoho iného, niečím, čo tu ešte nebolo? V televízii sa pravidelne stretávame s výzvami na pomoc ľuďom, ktorí bojujú o život. Ich osud je v rukách divákov a nikomu to neprekáža. Smutné by naopak bolo, ak by podobné výzvy z obrazovky vymizli a ľudia mali zasa raz menej príležitostí premýšľať nad skutočnými starosťami iných. Ak by BNN myslela svoj plán vážne, chorý človek by slobodne daroval obličku iným chorým ľuďom, ktorí by sa o ňu slobodne uchádzali. Diváci by mohli to všetko slobodne sledovať. Slobodní ľudia by slobodne rozhodovali o svojich životoch. Na západe nič nové.
Autor: zástupca šéfredaktora denníka SME