DOLNÁ STREDA, SEREĎ. Stará fabrika Niklová huta zanechala v Seredi a Dolnej Strede obrovskú horu luženca, odpadu pri výrobe niklu. Hromadil sa od šesťdesiatych rokov minulého storočia a tridsaťmetrová kopa predstavuje päť či šesť miliónov ton.
Hora má tretieho majiteľa
Hora luženca prešla do súkromných rúk začiatkom deväťdesiatych rokov minulého storočia, dnes je v rukách tretieho majiteľa, spoločnosti Ferroport Bratislava. Ten luženec predáva ako surovinu, z ktorej sa dá získať železo. Zo skládky tak ubudlo takmer 2,5 milióna ton.
„Predávali sme firmám v cementárenskom, hutníckom a ťažobnom priemysle. Cementárenský priemysel prestal luženec odoberať, lebo v rude sa nachádzajú aj zvyšky chrómu, ktorý je podľa európskej legislatívy neprípustný.
Pripravujeme tri projekty spracovania luženca v Seredi, napríklad výrobu práškového železa. Rokujeme ohľadom toho so švajčiarskymi investormi,“ povedal Peter Horečný, riaditeľ Ferroportu.
Spoločnosť musí podľa obvodného úradu životného prostredia v Galante kopu luženca polievať, sleduje spodné vody, ktoré sú v norme.
„Údržba luženca nás stojí 15 miliónov korún ročne, čo robíme bez príspevku štátu. Malý príspevok sme dostali na zatrávňovanie a do úpravy skládky chceme aj naďalej investovať,“ zdôraznil Horečný.
No i tak sa obyvatelia sťažujú, že nad skládkou sa dvíhajú mraky prachu, ktoré vietor zanáša na Dolnú Stredu, Sereď i okolité obce.
„Mikročiastočky jemného prachu idú za sucha do ovzdušia, sadajú na domy, prenikajú pod škridle a okná. V obci máme iba tri percentá stromov, nemá čo zachytávať znečistenie. Obávame sa zdravotných následkov, ako je alergia, astma či onkologické ochorenia,“ povedala Blanka Seidlová z Dolnej Stredy.
Štát na problém nemá dosah
Jeden z predošlých majiteľov skládky sa zaviazal, že horu do roku 2015 zlikviduje, no firma už neexistuje. „Tento záväzok nemá právny podklad,“ povedal Horečný.
Vedúci oddelenia životného prostredia v Seredi Róbert Gablík predpokladá, že pri doterajšom tempe vývozu by skládku zlikvidovali až za 600 rokov.
„Majiteľovi sme ponúkali projekt, aby mesto s nami založilo spoločný podnik. Mali sme investora, ktorý by zlikvidoval skládku za šesť rokov. Majiteľ však nesúhlasil,“ hovorí Gablík.
Sereď dostáva za znečistenie prostredia od firmy 20-tisíc korún ročne, Dolná Streda kompenzácie nedostáva.
Sereď vyzvala rezortného ministra, aby mestu pomohol riešiť problém lužencovej hory.
„Štát na riešenie problému nemá dosah. Bude ho mať až potom, ak bude platiť zákon o starých záťažiach,“ povedala Dáša Uhliarová z tlačového oddelenia ministerstva životného prostredia.