NOVÁKY. Uzavretie prípadu banského nešťastia v Novákoch sa už viackrát odsunulo. Začiatkom roka predseda obvodného banského úradu Bohuš Sliacky informoval, že by sa tak mohlo stať do konca marca. „Teraz sa hovorí o konci júna, ale ani to nemusí byť konečný termín,“ povedala nám Miroslava Ondrejková, vdova po jednom z baníkov.
Ak sa vyšetrovanie uzavrie ako prírodná anomália, vdovy po štyroch baníkoch chcú spoločne podať žalobu. Pozostalé manželky sú presvedčené, že za tragédiu sú zodpovední konkrétni vinníci. Vedenie baní zanedbanie geologického prieskumu odmieta.
Práce mali zastaviť
Podľa Mareka Baláža, ktorý pracoval v podzemí bane Nováky 21 rokov, mali práce na stene zastaviť ihneď, keď sa objavili varovné signály.
„Nevylučujem, že naozaj mohlo ísť o anomáliu, no tá sa dala predvídať. Existovali hlásenia predákov, že sa tu niečo deje. Okamžite mali odstaviť rúbanie a pracovníci tam už nemali čo hľadať. Mal nasledovať dodatočný geologický prieskum a až potom mohli práce obnoviť,“ hovorí .
Vedenie baní zanedbanie geologického prieskumu od začiatku odmieta.
Alergia na anomáliu
Banskú anomáliu, ktorou vedenie baní opakovane zdôvodňovalo prieval rozbahnených hornín, manželky odmietajú.
„Sme už na tento pojem alergické. Za tragédiou určite nie je žiadna anomália, ale zanedbanie bezpečnostných predpisov, nedostatočný prieskum pred ťažbou a tým aj konkrétni vinníci,“ myslí si jedna z pozostalých manželiek. Miroslava Ondrejková je tiež presvedčená, že zodpovední pracovníci o hroziacom nebezpečenstve vedeli a pracovníci naň viackrát upozorňovali.
„Manžel bol dva týždne pred tragédiou ako vymenený, skoro som ho nespoznávala. Hovoril o zvláštnom sklone steny, ale aj vytekaní bahna a menších prievaloch. Všetci mali strach na tom úseku robiť,“ hovorí.
Emília Pápayová ju dopĺňa, že si počkajú na verdikt vyšetrovacej komisie. V prípade žaloby budú všetky vdovy postupovať spoločne a nie je vylúčené, že sa obrátia aj na medzinárodný súd pre ľudské práva.
Odbory viaže mlčanlivosť
Manželky sa hnevajú na nedostatok priebežných informácií z vyšetrovania. Viac sa nedozvedeli ani od odborov, ktoré si dali vypracovať vlastný posudok. Podľa neho mohlo prísť k zanedbaniu prieskumných vrtov pred ťažbou.
„Nič konkrétne o tom nevieme. Kontaktovali sme odbory, ale sú viazané mlčanlivosťou,“ hovorí Miroslava Ondrejková. Spoločne s Emíliou Pápayovou to majú najťažšie, lebo telá ich manželov sa stále nenašli. „Sľúbili nám, že sa k nim dostanú a budeme ich môcť pochovať,“ dodáva Ondrejková.
Odborový banícky predák Jozef Talian nám povedal, že porušenie mlčanlivosti by im spôsobilo problémy.
„Ak by sme to neakceptovali, môžu našich členov z vyšetrovacej komisie vylúčiť,“ povedal. Tým by podľa neho prišli odbory o možnosť dohľadu nad objektívnosťou vyšetrovania. Už v predchádzajúcich mesiacoch odbory trvali na tom, aby z komisie vylúčili zástupcov manažmentu podniku, čo sa nakoniec stalo. Sám Talian obsah posudku údajne nepozná.
„Nečítal som ho, nie som členom vyšetrovacej komisie. V rukách ho mal iba inšpektor odborového zväzu pracovníkov baní, ktorý je členom komisie a je viazaný mlčanlivosťou,“ dodal. Odmietol, že by išlo o tajnú správu.
„Dali sme ju k dispozícii vyšetrovacej komisii a jej výsledky budú pri uzavretí vyšetrovania riadne prezentované,“ povedal Talian.