Obraz Green Car Crash sa minulý mesiac vydražil takmer za 72 miliónov dolárov. Stojí za takou vysokou sumou zvýšený záujem o Warhola, alebo je to len stratégia aukčných spoločností?
„Je to neuveriteľné, ale ceny Warholových diel išli za posledné dva roky o 50 až 200 percent hore. A analytici umeleckých trhov hovoria, že to ešte zďaleka nie je koniec. Naopak, predpokladá sa, že Warhol čoskoro v cenách prekoná Picassa. Už dnes je vo svetovom rebríčku na dvanástom mieste. “
Warhol bol určite produktívny umelec.
„Vytvoril viac ako 15 000 diel, najcennejšie sú pre svoj nízky náklad najmä plátna. Aj grafiky, vytvorené technikou sieťotlače sa predávajú za niekoľko desiatok tisíc dolárov. “
Známy je Warholov výrok „Biznis art je krok, ktorý nasleduje po umení.“ Čo tým myslel?
„Už na konci šesťdesiatych rokov bol Warhol, po definitívnom vytlačení abstraktného expresionizmu, veľmi populárnym a kontroverzným umelcom. Jeho obrazy sa predávali za niekoľko tisíc dolárov. Mal skúsenosti s reklamným umením, a vyjadril túžbu stať sa umeleckým obchodníkom či umelcom biznisu. Byť dobrý v biznise – to ho zo všetkých druhov umenia fascinovalo najviac. “
Dokedy Warholov image vydrží? Neošúcha sa rokmi a nezapadne na okraj záujmu múzeí, zberateľov a diváka?
„Andy Warhol sa už stal značkou – tak ako v hudbe Rolling Stones či v móde Versace. Je natrvalo v dejinách umenia atestovaný ako najvýznamnejšia osobnosť umeleckého prúdu pop-art, ale aj ako ten, kto stál pri vzniku intermediálneho či multimediálneho umenia. Študujú ho na celom svete, preto je vylúčené, aby sa jeho meno degradovalo na pozíciu lokálneho či folklórneho umelca.“
Jeho dielo sa však v podstate pohráva s gýčom aj vážnym umením.
„Jeho povýšenie banality, obrazu konzumnej spoločnosti, reklamy na post umenia, sa stalo zároveň jedným z najrevolučnejších aktov v dejinách umenia vôbec. Coca Cola, Campbell ’ s Soup, Absolut Vodka sa stali súčasťou expozícií vo svetových múzeách – a určite nie ako gýč.“
Warhol bol známy tým, že sa často vo svojich vyjadreniach pohyboval v dimenziách dvojzmyselnosti.
„Dokonca nezverejňoval svoj vek ani pôvod a už vôbec nebol nadšený tým, keď sa mu niekto musel pozrieť napríklad do cestovného pasu. Kamufláž bola akoby súčasťou jeho osobnosti. Keď sa ho novinári spýtali, prečo mal IQ iba 50, Andy efektívne odpovedal, že preto, lebo v tom čase viac nepotreboval.“
Kamuflážoval či kódoval doval aj svoje diela?
„Často médiám tvrdil, že jeho najobľúbenejší umelec je Walt Disney. Všetkým z toho padla sánka, kým on po návrate domov okamžite hromadil podklady pre kolekciu, do ktorej zahŕňal napríklad maľby Corota či da Vinciho. Nerobil nič náhodne. Každý jeho obraz má logickú štruktúru výpovede.“
A čo jeho, už teraz známy, rusínsky pôvod?
„Svoj pôvod kamuflážoval do odpovedí, že pochádza odnikiaľ. Tým však naznačil svoje rusínske korene, keďže Rusíni nikdy vlastný štát či vlastnú legislatívu nemali – preto existovali status quo ako fiktívny národ. Byť všade prítomný, ale všade zostať v pozadí, to bolo Warholovým tichým gestom. Veď často platí, že čím pôsobíme tajomnejšie, tým viac sa približujeme k podstate vecí.“
Múzeum v Medzilaborciach si so sebou nesie dávku zodpovednosti, keďže je spolu s múzeom v Pittsburgu jedným z dvoch existujúcich múzeí na svete. Čím sa prezentuje?
„Najmä zahraničnými výstavami. Tento rok nás čaká v septembri výstava v Belehrade, potom v Ríme a Miláne a začiatkom budúceho roka by mala byť otvorená výstava aj v tureckom Istanbule.“
Autor: Peter Takáč (Autor je teoretik umenia)