BRATISLAVA. Nebezpečný odpad, ktorý sa na Slovensko minulý týždeň pokúsila nelegálne vyviezť rakúska firma, by sa najneskôr do utorka mal vrátiť do Rakúska. Včera sa tak dohodli zástupcovia ministerstiev životného prostredia oboch krajín.
Dva kamióny so 40 tonami komunálneho odpadu, premiešaného s nebezpečným zdravotníckym materiálom, môžu byť iba časťou nelegálneho dovozu odpadu zo zahraničia.
Špecialista na environmentálnu kriminalitu Mário Kern hovorí, že sa k nám odpad dováža zrejme „vo veľkom“.
Smetisko únie?
V Európskej únii platí voľný pohyb tovaru a osôb. Aký náklad sa k nám priváža, na hraniciach nikto nekontroluje. Náhodné kontroly robia iba mobilné colné jednotky a Štátna inšpekcia životného prostredia.
„Na celé Slovensko však mám iba 35 inšpektorov,“ hovorí hlavná inšpektorka Jarmila Ďurďovičová. Pomôcť by podľa nej mohli širšie právomoci pre hraničnú políciu. Kern upozorňuje, že situácia sa od januára zrejme ešte zhorší. „Slovensko sa stane súčasťou schengenského priestoru a hranice, okrem tých s Ukrajinou, zostanú celkom voľné.“
Situácia láka špekulantov z bohatších krajín únie, tvrdí Ladislav Hegyi zo združenia Priatelia Zeme. „Na Západe stále prevláda názor, že kontrola je v strednej Európe na veľmi nízkej úrovni, a tak to skúšajú.“ Ak firma z Rakúska alebo z Nemecka zaplatí iba za odvoz odpadu na Slovensko, výrazne ušetrí. Podstatne lacnejšie by vyšla aj likvidácia na našej skládke alebo v spaľovni, presun odpadu je však medzi krajinami únie zakázaný.
Rakúsko: ojedinelý prípad
Za posledné tri roky sa k nám zo zahraničia dostal nelegálny odpad častejšie, pripustila pre SME aj rakúska Greenpeace.
Rakúske ministerstvo životného prostredia naopak hovorí, že ide o ojedinelý prípad. „Budeme sa snažiť, aby sa to neopakovalo,“ povedal jeho zamestnanec Gernot Lorenz.
Kamióny, ktoré colná hliadka objavila pri náhodnej kontrole pri bývalom kameňolome blízko Dubnice nad Váhom, tak nemuseli byť jediné, ktoré sa k nám z Rakúska dostali.
Autor: jah