BRATISLAVA. Ľudia na Slovensku zarábali v prvom štvrťroku mesačne v priemere 18 511 korún. Priemerná mzda sa medziročne zvýšila o 7,1 percenta, keď v prvom štvrťroku 2006 dosiahla 17 315 korún. Po zohľadnení inflácie sa mzda zvýšila o 4,2 percenta. Vyplýva to z informácií, ktoré zverejnil Štatistický úrad.
Ekonómov reálny rast miezd mierne sklamal. Niektorí ho očakávali nad päť percent. „Mzdy síce rástli rýchlejším tempom oproti vlaňajším 3,3 percenta, no tempo rastu stále zaostáva za rastom produktivity,“ povedala analytička ING Bank Lucia Štekláčová.
Najnižšie zárobky majú zamestnanci v hoteloch
Platy nerástli najrýchlejšie v Bratislave, hoci ľudia v hlavnom meste zarábajú oveľa viac ako v ostatných regiónoch. Rýchlejší rast miezd ako Bratislavský kraj zaznamenali všetky kraje s výnimkou Košického. Najviac stúpli platy v Trnavskom kraji, a to o 9,2 percenta.
Aj v prvom štvrťroku najviac zarábali zamestnanci vo finančnom sprostredkovaní. Ich priemerná mesačná mzda presiahla 43–tisíc korún. Pracovníci v hoteloch a reštauráciách zarobili v priemere len 13 640 korún, čo je podľa odvetvového porovnania najmenej.
Reálna mzda sa však s výnimkou výroby a rozvodu elektriny, plynu a vody medziročne zvýšila vo všetkých odvetviach.
V prvom štvrťroku bolo bez práce 303–tisíc osôb. Ich počet však v medziročnom porovnaní klesol o 23 percent. Znížila sa aj priemerná miera nezamestnanosti. Kým v prvom kvartáli 2006 dosiahla 14,9 percenta, v tohtoročnom klesla na 11,5 percenta. „Podstatné je to, že čísla potvrdzujú trend poklesu miery nezamestnanosti,“ povedal hlavný ekonóm VÚB banky Zdenko Štefanides.
Štatistický úrad odhaduje tento rok priemernú mzdu nad 20–tisíc korún.
Podľa prognózy Štatistického úradu by miera nezamestnanosti mala tento rok dosiahnuť 10,6 percenta. Minulý rok to bolo 13,3 percenta.
Nezamestnanosť klesla vo všetkých odvetviach
Počet nezamestnaných sa najvýraznejšie znížil v priemysle a stavebníctve. Nezamestnanosť sa však znížila aj v ostatných odvetviach. O 65–tisíc klesol aj počet osôb, ktoré boli nezamestnané dlhšie ako jeden rok. Zostáva ich 219–tisíc. Ide o 72,5 percenta zo všetkých nezamestnaných.
Podľa údajov Eurostatu má však Slovensko aj naďalej druhú najvyššiu mieru nezamestnanosti v Európskej únii. Vyplýva to však z aprílových údajov, keď sezónne očistená miera nezamestnanosti na Slovensku v tomto mesiaci klesla na 10,5 percenta.
Vyššiu mieru nezamestnanosti má len Poľsko (11,2 percenta). Slovensko však patrí medzi krajiny s výrazným medziročným poklesom nezamestnanosti v únii.
Ku koncu marca bolo v slovenskej ekonomike voľných necelých 20,2–tisíc pracovných miest.
Ekonomika môže rásť rýchlejšie
Slovenská ekonomika v prvom štvrťroku 2007 reálne vzrástla o 9 percent. Vyplýva to zo spresneného odhadu Štatistického úradu.
Oproti rýchlemu odhadu z polovice mája úrad spresnil údaj o jednu desatinu. Naša ekonomika tak dosiahla tretí najrýchlejší rast spomedzi krajín EÚ.
Ekonomika profituje najmä z nábehu výrob v automobilkách a elektrotechnickom priemysle.
Analytici odhadovali rast ekonomiky v prvom štvrťroku vyše 10 percent. Úrad však prezentoval nižšie číslo.
Podľa Pavla Baláža zo Štatistického úradu je však potenciál ekonomiky ešte silnejší. Nové výrobné závody ešte stále nepracujú na plné obrátky.
Aj napriek tomu úrad odhaduje rast ekonomiky tento rok na úrovni 8,8 percenta.