Jedenásť jedenástok vybehlo v utorok v drese Wackeru Burghausen na priateľský futbalový zápas s SV Ascha. Do takéhoto dresu sa v Burghausene neoblečie dlhé sezóny nikto. Na pamiatku slovenského útočníka Mareka Krejčího, ktorého život vyhasol presne pred týždňom neďaleko obce Maitenbach v Hornom Bavorsku pri automobilovej nehode. Marekovo Audi zišlo v sobotné ráno z cesty smrti, ako komunikáciu B12 miestni nazývajú, a po päťdesiatmetrovom lete narazilo do stromu. Krejčí nemal šancu. Sen zahrať si najvyššiu nemeckú súťaž mu v sekunde navždy zhasol.
Pritom k nej nemal ďaleko, v Burghausene ho označovali za najlepšieho druholigového útočníka. V 87 zápasoch klubu dal 26 gólov.
Skóroval hneď v premiérovom. V októbri 2004 v súboji s TSV 1860 Mníchov. Wacker vyhral 4:2 a Marek sa mohol presvedčiť, že sa dokáže presadiť aj v zahraničí. Prvé angažmán v maďarskom GyŚri v septembri 2001 mu nevyšlo. Hrával málo a po necelých dvoch rokoch sa vrátil domov. Už nie do Interu, kde Krejčí kúzlil s loptou v juniorskom veku, ale do susednej Artmedie, kde mu dal druhú šancu kouč Vladimír Weiss.
V lige v šestnástich
Krejčí hral najvyššiu súťaž už v šestnástich. Mal talent od Boha a na trávniku ho dokázal využiť - ak sa mu chcelo. Len so životosprávou sa nevedel pomeriť. Nerád sa podriaďoval príkazom a regeneráciu si často riadil sám. Možno za to môže ťažké detstvo. Marekovi rodičia sa rozviedli. "Mal výbornú loptovú techniku, dynamiku a prehľad. Väčší talent sme v tom čase nemali," chválil ho Jozef Bubenko napriek tomu, že to s ním nemal ľahké.
Do veľkého futbalu vstúpil asi primladý. Hovorilo sa, že je tvrdohlavý a sláva mu stúpla do hlavy. Vo februári 2000 ešte počas pôsobenia v Interi ho zadržali príslušníci národnej protidrogovej jednotky pre podozrenie z predávania a užívania drog. U jeho priateľov objavili kokaín určený na predaj. Krejčí v kauze vystupoval ako svedok - všetko poprel a vyviazol bez obvinenia. Tvrdil, že drogy nikdy nebral a že ho v živote zaujíma len futbal.
Inter s Krejčím v kádri sa v roku 2000 dočkal prvého titulu v najvyššej slovenskej súťaži. Mal najlepší útok (65 gólov) a prehral za celý rok len dva zápasy (jeden doma i vonku).
Artmedia ho vykúpila
Hneď v prvej sezóne v drese Artmedie (2003/2004) nastrieľal Krejčí 15 gólov a spolu s Róbertom Semeníkom sa delil o druhé miesto v tabuľke strelcov. Dal aj oba góly Petržalčanov v Pohári UEFA proti Girondins Bordeaux. Vo vyjadreniach zostával skromný. "Darí sa mi byť v rozhodujúcich chvíľach na správnom mieste," vravieval hráč, ktorý si život užíval na plné dúšky.
V Artmedii zvážnel a viac sa sústredil na futbal. "Artmedii vďačím za veľa, že ma vykúpila z Maďarska. Snažím sa zo všetkých síl, aby som jej dôveru oplatil," bilancoval vtedy pre náš denník.
Krejčímu to sypalo, čo si všimol aj Dušan Galis. Vtedajší reprezentačný tréner ho v posledný marcový deň roku 2004 postavil v bratislavskom priateľskom stretnutí proti Rakúsku. Gól nedal, no sebavedomia pribudlo.
Burghausen - nový domov
Keď si ho v auguste 2004 vybral Wacker Burghausen, Marek pochyboval, či sa tam dokáže uchytiť. "Je tam veľká konkurencia. Okrem mňa ďalších päť útočníkov," opatrne nadhodil vyštudovaný chemik. Postupne sa v Nemecku tak udomácnil, že sa mu z 20-tisícového mestečka nikam nechcelo. "Prvá sezóna bola fajn a druhá najlepšia v histórii celého Burghausenu. Ponuky chodili, ale mne je tu dobre. A konkurencia? Tá predsa musí byť. Takto sa aj ja posúvam vpred," obrátil list.
Wacker sa v roku 2006 s Krejčím v zostave vyšplhal až na ôsme miesto. Jeho štrnásť gólov katapultovalo slovenského kanoniera na druhé miesto tabuľky strelcov. Médiá odhadli Krejčího trhovú hodnotu na 740-tisíc eur.
V Burghausene netušili, že sa začína pomalý pád tímu. V práve skončenej sezóne Wacker zostúpil do tretej ligy, no to Krejčímu neprekážalo. Zmluvu mal aj na ďalšiu sezónu a chystal sa ju dodržať. Spoluhráči ho mali radi, klub mu dôveroval. Manželka Zuzana ani dcérka Roberta-Vivien nemohli tušiť, že ďalšie góly ani bozky už nikdy nepridá. Ani briliantové náušnice, ktoré plánoval manželke darovať ako prekvapenie na blížiacej sa dovolenke, už vášnivý plavec a tenista odovzdať nestihol.
Po Petrovi Dubovskom či Róbertovi Formankovi prišiel slovenský futbal o ďalšieho skvelého hráča. I veľkého dobráka, ako ho označil spoluhráč z Burghausenu Michael Wiesinger. Odišiel mladý, na vrchole síl.
* 20. 11. 1980 – ✞ 26. 5. 2007
Narodil sa v Bratislave
Začínal ako 16-ročný na poste stopéra v Interi Bratislava, no rýchlo prešiel do útoku.
Na Pasienkoch získal v roku 2000 titul majstra a po krátkej anabáze v Spartaku Trnava prestúpil v septembri 2001 do GyŚru.
V lete 2003 ho z Maďarska vykúpila Artmedia Bratislava, kde odohral úspešnú sezónu. Po nej zamieril do druholigového Wackeru Burghausen, kde mal podpísanú zmluvu až do roku 2008.