Aj keď uhorky ešte nie sú v pokročilej fáze rastu, podmienky na rozvoj plesne uhorkovej sú v niektorých oblastiach veľmi priaznivé, nakoľko po miernom ochladení a zrážkach denné teploty opäť stúpajú na 30 oC a nočné neklesajú pod 15 oC. Keďže uhorky patria medzi intenzívne zavlažované plodiny, problém vlhkosti pre pleseň v podstate neexistuje. Rozhodujúca je vysoká teplota tropických hodnôt a ovlhčenie liestov dažďom i rosami.
Uhorky sa preto v žiadnom prípade nesmú zavlažovať polievaním na list, ale iba podmokom. Toto preventívne opatrenie je veľmi dôležité a pri výbere vhodnej vzdušnej polohy s primeraným prúdením vzduchu, ľahkou pôdou a optimálnym sponom často aj postačujúce na obmedzenie plesne uhorkovej aj bez chemickej ochrany. Chemická ochrana sa vykonáva zvyčajne najneskôr pri zistení prvých výskytov. Povolené sú kontaktné prípravky Bravo 500, Cuprocaffaro, Kuprikol 50, Kuprotix 20 DKV, Dithane M 45, Dithane DG Neo-Tec, Novozir MN 80, Funguran a Champion 50 WP, prípravky s kontaktnou aj systémovou účinnou látkou Acrobat MZ, Curzate K, Mikal M, Ridomil Gold MZ 68 WG a Ridomil Gold Plus 42,5 WP, a systémové prípravky Aliette 80 WP a Previcur 607 SL. Ochranu však netreba robiť paušálne, ale iba pri skutočnom ohrození porastov.
Pestovateľov rajčiakov v daždivejších lokalitách (napríklad Kuchyňa, Modra, Banská Bystrica, Dolný Hričov, Liesek, Prievidza, Rimavská Sobota) upozorňujeme na ošetrovanie proti plesni zemiakovej. Prvé ošetrenie sa vykonáva po zistení prvých príznakov choroby na skorých odrodách zemiakov. Na ošetrenie sú povolené kontaktné prípravky Bravo 500, Cuprocaffaro, Kuprikol 50, Kuprotix 20 DKV, Cuproxat SC, Dithane M 45, Dithane DG Neo-Tec, Novozir MN 80, Funguran, Champion 50 WP a Kocide 2000, a kombinované prípravky s kontaktnou aj systémovou účinnou látkou Acrobat MZ a Ridomil Gold Plus 42,5 WP.
Pripomíname tiež nevyhnutnosť ochrany proti múčnatke a chrastavitosti na jadrovinách. Odporúčame použiť aspoň raz niektorý zo systémových prípravkov, najmä proti múčnatke.
Ochrana proti obaľovačovi jablčnému sa presúva postupne do vyšších polôh. V nížinách a kotlinách do nadmorskej výšky 600 metrov je vtedy, ak sme nepoužili prípravky proti vajíčkam, aktuálne ošetrovanie prípravkami proti vyliahnutým húseniciam - Actellic 50 EC, Reldan 40 EC, Zolone EC, Steward, Alimetrin 10 EM, Cyper 10 EM, Cyper NC 10 EM, Cyprin 10 EC, Decis EW 50, Decis 25 Flow, Karate 2,5 WG, Karate Zeon 5 SC, Mavrik 2 F, Talstar 10 EC, Vaztak 10 EC, Vaztak 10 SC, Nurelle D, Nurelle Max, Calypso 480 EC, Mospilan 20 SP, Spintor a Trebon 10 F, a to od 5. do 9. júna, v ostatných najvyšších polohách o ďalších 3 až 5 dní neskôr.