Irackí Kurdi v stredu prevzali od Američanov bezpečnostnú kontrolu nad svojimi provinciami. Hoci ich predstavitelia tvrdia, že budú naďalej spolupracovať s vládou v Bagdade a ide o symbolický postup, mnohí to považujú za ďalší krok k vytvoreniu nezávislého Kurdistanu.
Separatisti a vojsko
Znepokojené Turecko irackých Kurdov obviňuje z poskytovania ochrany ich tureckým bratom zo separatistickej Kurdskej strany pracujúcich (PKK) a Američanov z nečinnosti. K irackej hranici preto Turci posielajú tanky, obrnené transportéry a vlaky naplnené zbraňami a vojakmi. Tento krok označujú iba za tradičnú letnú „rutinu“. V zime je totiž hornatý terén v tejto oblasti veľmi neprístupný a Turci nepotrebujú toľko ľudí na ochranu hraníc.
Vstúpi armáda do Iraku?
V predvolebnom Turecku sa však veľmi zapálene debatuje o tom, že by vláda mala niečo robiť s nečinnosťou Iračanov aj USA.
Objavili sa názory, že armáda má vstúpiť do severného Iraku a zakročiť proti PKK. Hlavne po tom, čo minulý týždeň samovražedný atentátnik zabil v Ankare šiestich tureckých vojakov. Vláda útočníka označila za člena PKK a zdôrazňovala irackú stopu celého prípadu.
Turecký premiér Recep Tayipp Erdogan sa k možnosti vojenskej intervencie v Iraku zatiaľ stavia opatrne, aj keď ju úplne nevylučuje. Turci, spojenci Američanov v NATO, sú veľmi znepokojení z amerického vlažného postoja k ich požiadavke razantne zakročiť proti základniam PKK v severnom Iraku.
USA hrajú na obe strany
Tvrdá akcia proti nim by však viedla k rozporom s irackými Kurdmi, ktorí sú najvernejšími spojencami Washingtonu v Iraku a ktorých provincie sú na rozdiel od ostatných častí Iraku relatívne pokojné.
Američania si však nemôžu pripustiť ani konflikt s Tureckom, a preto vyhlasujú, že nevidia nič nezvyčajné na tureckých manévroch na severnej hranici Iraku. Irackí Kurdi však odpovedajú, že ak sa Turci o niečo pokúsia, budú im čeliť.
Autor: mik