BRATISLAVA. Politici koalície aj opozície sa zhodli na tom, že ich nominanti majú mať právomoc odvolávať ktoréhokoľvek riadiaceho pracovníka, bez udania dôvodu. Do prvého júla tohto roku môžu odvolať len takých riadiacich pracovníkov, ktorí priamo spadali pod nich. Po tomto dátume môžu odvolať ktoréhokoľvek pracovníka, ktorý je zodpovedný za nejakú sekciu či odbor. Týka sa to ministerstiev, bez problémov bude možné vymeniť aj riaditeľov odborov obvodných úradov, lesných, pozemkových úradov či úradov životného prostredia.
Poslanci opäť využili nepriamu novelu zákona. Tentokát zákona o štátnej službe. Pozmeňovací návrh poslankyne Marty Damborskej zo SNS, ktorý spomínané zmeny umožní, sa skrýval v Zákone o štátnej službe profesionálnych vojakov.
“Keď máme plniť vládny program aj program SNS, teda svoj program, tak musíme mať na určitých postoch svojich ľudí. Predsa nominanti SMK alebo SDKÚ nebudú plniť náš volebný program. To je úplne zrozumiteľné a čitateľné,“ povedala Damborská pre SME.
Predseda SNS Ján Slota už v marci označil za „veľký nedostatok koalície“, že „sme na stredných a nižších stupňoch nedokázali vymeniť určité persóny, ktoré mali byť už dávno vymenené“. “Na niektorých postoch zatiaľ výmeny ani prebehnúť nemohli, lebo by sa porušili zákony,“ komentoval to podpredseda HZDS Milan Urbáni.
Keď Damborská svoj pozmeňujúci návrh predniesla, minister obrany František Kašický zo Smeru povedal, že „nemáme problémy ho podporiť“. Problém to nebol ani pre prítomných poslancov SDKÚ, KDH a jedného poslanca z SMK. Niektorí dokonca hlasovali aj za návrh zákona ako celku.
Bývalý minister spravodlivosti Daniel Lipšic za KDH, ktorý zákon za zákon ako celok nehlasoval, to pokladá za ďalšiu politizáciu štátnej správy. Jej najnižšia úroveň, miestna štátna, by podľa neho mala byť apolitická. „Zrejme majú dnešní vládni predstavitelia príliš veľa rodinných príslušníkov,“ povedal.
Ľubomír Plai, predseda Úradu pre štátnu službu, ktorý zanikol presne pred rokom, tvrdí, že politizácia v takomto rozsahu vystavuje mnohých štátnych zamestnancov „existenčnému riziku v podobe vyhodenia z práce, ak nebudú poslúchať“.