BRATISLAVA. Rozhodnutie bratislavského okresného súdu o mladom Britovi nie je právoplatné. Za ukájanie sa v jednej z bratislavských fontán si mal 25–ročný Stephen George Mallone odpykať dvojmesačné väzenie. Mallona v sobotu v noci zbadala vo fontáne pred Slovenským národným divadlom policajná hliadka, ktorá išla okolo.
Nielenže sa vyzliekol, ale pred skupinkou mladých žien sa začal ukájať. V dychu mu namerali asi 1,3 promile.
Za to, že vzbudil verejné pohoršenie, ho hneď polícia obvinila z výtržníctva a uväznila.
Samosudca v jeho prípade využil trestný rozkaz, a preto už v stredu rozhodol. Rýchle rozhodnutie môže sudca využiť v prípadoch, keď nepochybuje o dôkazoch voči páchateľovi.
Nemusí teda prebehnúť hlavné pojednávanie aj s dokazovaním, čím sa konanie výrazne zrýchli.
Odvčera však už verdikt bratislavského súdu neplatí, lebo Mallone podal proti rozkazu odpor.
Súd rozhodne nanovo
Súd teda bude musieť vytýčiť hlavné pojednávanie a rozhodnúť o mladíkovi nanovo. Za výtržíctvo mu hrozí trest do dvoch rokov.
Pri novom konaní už nemusí súd brať do úvahy pôvodné rozhodnutie. Môže teda rozhodnúť aj prísnejšie.
Hovorkyňa súdu Ľubica Mackovičová tiež potvrdila, že Mallone podal sťažnosť proti vzatiu do väzby. Aj o nej musí súd rozhodnúť. Kedy sa tak stane, nepovedala.
„Rozhodnutie je záležitosťou nezávislého súdu a ambasáda ho nekomentuje,“ reagovala na rozsudok Monika Holečková z veľvyslanectva Veľkej Británie.
Potvrdila len, že Mallonovi poskytuje ambasáda konzulárnu pomoc. Zamestnanci ho navštívili aj vo väzbe.
Nekúpal sa ako prvý
Mallone je jedným z mnohých Britov, ktorí sa prídu do Bratislavy rozlúčiť so slobodou. Svoju svadbu všakpre opletačky so súdmi asi nestihne.
Briti to občas preženú s alkoholom a potom zasahuje polícia. Vo väčšine prípadov ich však vyrieši len pokutou.
Podobne skončil vlani iný Brit, ktorý sa kúpal vo fontáne na Ventúrskej ulici. Mal smolu, lebo ho zaznamenal kamerový systém.
Hoci sa mestským policajtom skryl v krčme a pri zadržaní všetko zatĺkal, podľa hovorcu mestských policajtov Petra Plevu ho prezradili mokré vlasy.
Kotúľali kamaráta v rúre
Bratislavu ako lacnú destináciu vo veľkom objavili Briti vlani. Známi sú svojím hlučným správaním.
Občas však ich zábavu musí ukončiť policajný zásah. Ich výtržnosti nakoniec rieši mesto, policajti, ale aj britská ambasáda.
Spoločne sa dohodli na opatreniach. Okrem iného v krčmách, hoteloch dostávali Briti letáky, ktoré ich vyzývali, aby sa správali slušne. Rovnaké výzvy si mohli prečítať aj na podpivníkoch.
„Nebudeme tolerovať nič. Sú to síce cudzinci, ale sú na území Slovenska, tak musia rešpektovať naše zákony,“ povedal hovorca mestských policajtov Peter Pleva.
Väčšina turistov podľa ambasády nemá v Bratislave žiadne problémy. Konzulárnu pomoc im vlani najčastejšie poskytovala pri problémoch s krádežami.
Pleva hovorí, že zatiaľ vážnejšie incidenty nezaznamenali. Ukájajúci sa mladík bol výnimkou. „Nechcem byť prorokom, ale zatiaľ je tento rok pokoj.“
Mestskí policajti zasahovali len raz, keď sa skupinka Britov rozhodla na Vajanského nábreží dokotúľať svojho kamaráta do hotela vo vodovodnej rúre. Každého z nich to stálo tisícku.
Hovorkyňa bratislavských štátnych policajtov Alena Toševová hovorí, že dosiaľ riešili britských turistov len v priestupkovom konaní.
Zabrániť výtržnostiam má podľa Plevu aj dohoda policajtov s majiteľmi krčiem. Majú telefonovať, ak sa správanie ich hostí začne vymykať spod kontroly.
Pleva však priznáva, že toto opatrenie zatiaľ veľmi nevyužívajú.
Anglickí turisti sú s trestom spokojní
BRATISLAVA. Mladý anglický pár James a Lili si prišli do Bratislavy pozrieť pamiatky. O odsúdení Brita Stephena Georgea Mallona nepočuli.
Postup našej polície a súdu sa im zdá rýchly a správny, pretože ich krajan pohoršoval okolie. Podľa Jamesa by sa v Anglicku prípad určite naťahoval. Nevie, aký trest by mu vymerali, ale asi by mu skutok zapísali do „sexual register“. „To je horšie, ako byť uznaný za vinného z výtržníctva,“ povedal James.
„Viem, že veľa Britov sa chodí na víkend zabaviť do Bratislavy, pritom pijú, ale nevidím na tom nič zlé,“ hovorí Mat z Cambridgeu, ktorý je v Bratislave na tri dni.
Najviac mladých Britov môžete stretnúť v hlavnom meste v piatok a sobotu večer. Skupinky prevažne mladých mužov často pútajú pozornosť. Hlasno hovoria, niekedy sú oblečení do ženských šiat s parochňami na hlavách alebo majú všetci na sebe rovnaké tričká s vtipnými nápismi.
Vďaka lacným letenkám, ubytovaniu aj alkoholu na ich pomery je Slovensko lákavou krajinou, kam sa chodia, najmä muži, pred svadbou lúčiť so slobodou.
Mat s kamarátmi boli včera piť v bare. „Čašníčka nám hovorila, nech nepijeme veľa, lebo budeme vyvádzať ako Briti v ich bare zvyknú,“ smeje sa a dodáva, že nikdy by sa neopil tak, aby sa na verejnosti vyzliekal.
Vojsť do verejnej fontány, vyzliecť sa a začať onanovať ako George je podľa neho priveľa aj na staromládeneckú rozlúčku. Podľa jeho kamaráta Grega je správne, čo urobila slovenská polícia a Brit by si mal trest odsedieť. V Británii by podľa neho trest nebol taký prísny: „Asi by musel stráviť jeden deň na polícii alebo zaplatiť kauciu.“
Marcela Glevická
Trestný rozkaz zrýchľuje konanie
Ak sa dá, tak samosudcovia trestný rozkaz využívajú. Hovorí LUCIA GAZAREKOVÁz Katedry trestnéhopráva PF UK.
V čom je výhoda trestného rozkazu?
„Najmä v zrýchlení konania – nemusí sa vykonávať dokazovanie na hlavnom pojednávaní, ktoré je často veľmi zdĺhavé.“
Kedy sa dá tento inštitút využiť?
„Napríklad pri výtržníctve a veľmi často pri dopravných nehodách. Sú to klasické prečiny, keď sa využíva trestný rozkaz.“
Využívajú súdy dostatočne tento inštitút?
„Určite. Len čo sú splnené podmienky, tak samosudca vydáva trestný rozkaz.“
(vev)