Banská Bystrica 31. mája (TASR) - Strategický plán Úradu priemyselného vlastníctva (ÚPV) SR v Banskej Bystrici na roky 2007 až 2011 sa zameriava na zvyšovanie kvality a efektívnosti činností úradu a klientskeho servisu. Časopis Duševné vlastníctvo ako jeden z produktov úradu bude aj naďalej zohrávať úlohu dôveryhodného sprievodcu vo svete informácií z oblasti duševného vlastníctva. Konštatovala na dnešnom zhromaždení pri príležitosti 10. výročia založenia revue pre teóriu a prax v oblasti duševného vlastníctva predsedníčka ÚPV SR Darina Kyliánová.
Medailu Svetovej organizácie duševného vlastníctva (WIPO) v Ženeve za tvorivosť prevzali členovia redakčnej rady časopisu a čestné uznania jej zakladajúci členovia Štefan Holakovský, Ľubomír Poliak, Ján Švidroň, Peter Vojčík a Stanislav Vyparina.
Jediné slovenské periodikum zameriavajúce sa na problematiku priemyselných a autorských práv uzrelo svetlo sveta 12. júna 1997 v Košiciach vďaka niekoľkým nadšencom, ktorí stáli aj pri zrode tamojšej Patentovej knižnice VSŽ a špecializovaného vzdelávania v oblasti duševného vlastníctva. Štvrťročník začala vydávať košická firma VSŽ Konzult a od vzniku podporuje a propaguje ochranu tvorivej duševnej činnosti. Koncom roka 1999 mu hrozil zánik. Druhýkrát sa narodil v prvej polovici roku 2000, keď si ho pod svoje krídla zobral ÚPV SR.
Na čele redakčnej rady je 10 rokov Peter Vojčík, ktorý sa výrazným spôsobom pričinil aj o rozvoj vedného odboru právo duševného vlastníctva. "Okrem toho, že sám prispievam do časopisu, angažujem pre túto prácu aj mojich doktorandov. Snažím sa s ľuďmi dobre vychádzať, analyzovať spolu s nimi problémy. Je potrebné, aby dostali dôveru, kompetencie, možnosť ovplyvňovať veci, potrebnú voľnosť - slobodu tvoriť," zdôraznil Vojčík.
"Časopis sa stal hovorcom ľudí zaoberajúcich sa problematikou duševného vlastníctva, propagátorom, pomocníkom i zdrojom užitočných informácií. Nikdy nebol stranícky, zdrojom lobizmu záujmových kruhov a nikdy si nekládol za cieľ podnikateľskú ziskovosť. Po mojom nástupe do funkcie predsedníčky ÚPV SR v apríli 2001 som si ešte viac uvedomila význam časopisu, ale aj ďalšie možnosti jeho profilovania, skvalitňovania obsahu i grafiky. Periodikum sa stalo dynamickejším, viacej popularizuje vedu a techniku, závažné témy podáva zrozumiteľnejšie, voľnejším štýlom, pribudli nové rubriky," povedala Kyliánová, ktorá v období zrodu časopisu pôsobila ako patentová zástupkyňa a predsedníčka Komory patentových zástupcov SR. Do Duševného vlastníctva prispieva od jeho prvého čísla.