Ak chcete "vyskladať" kúpnu cenu bytu z prenájmov, v Bratislave to bude v priemere trvať okolo štrnástich rokov. V iných väčších slovenských mestách to bude menej, pri strednej hladine ponukových cien v predaji približne desať a pol roka. Dôvod je jednoduchý. Rozdiel v konkurencii.
Zatiaľ čo v hlavnom meste sa mesačne do ponuky dostávajú tisícky bytov na prenájom, aj v takých veľkých mestách, ako sú Košice alebo Banská Bystrica inzeráty tohto druhu rátajú len na desiatky. Rozdiel nie je v zostave ponuky - tak ako v Bratislave, aj v sídlach samosprávnych krajov je na trhu dostatočný mix bytov podľa izbovosti, najčastejšie od jednoizbových až po trojizbové byty. Iné je to v tendenciách vývoja cien - ceny prenájmov vo všeobecnosti na Slovensku stagnujú, v niektorých bratislavských lokalitách však už mierne klesajú.
V hlavnom meste Slovenska zostruje tlak na ceny prenájmov konkurencia a snaha, aj za cenu zníženia príjmov z prenájmu, nájsť si dobrého a spoľahlivého klienta. Inde na Slovensku ceny prenájmov síce neklesajú, ale neponúkajú priestor pre nejaký extrémny rast, pretože kúpne ceny bytov sú nízke a záujemca o bývanie si radšej byt kúpi na hypotéku, ako prenajme. Bratislava ako hlavné mesto v tomto ohľade nie je osamotená - na podobný vývoj v Prahe poukázali aj české médiá. Najhoršie si pritom v metropole našich susedov vedú majitelia luxusných bytov.
Napriek spomínanému vývoju, v prípade, že byt je obsadený dobrým nájomcom, ešte stále aj v Bratislave je tento spôsob využívania nehnuteľnosti dobrým riešením. Najmä vtedy, keď si majitelia starého bytu kúpia nový a prenájmom toho pôvodného navyšujú svoj príjem, ktorý im pomáha splácať hypotekárny úver. Prenajímaná nehnuteľnosť sa totiž vďaka aktuálnemu vývoju na trhu zhodnocuje, a to z pohľadu jej následného predaja. Iba v tomto roku možno v Bratislave očakávať rast ponukových cien pri predaji na úrovni desať až pätnásť percent, pritom výhľadovo sa nepredpokladá, že by sa rast cien mal zastaviť. Z hľadiska zhodnocovania zaujímavý rast cien je aj v ďalších regiónoch mimo Bratislavy, napríklad tam, kde sa očakáva rýchly hospodársky rozvoj vďaka novým investíciám.
Autor: Martin Lazík, NARKS