V bytovom dome máme dlhoročného neplatiča, ktorý do fondu opráv dlhuje nemalé peniaze a na ďalšie investičné akcie v dome nechce prispievať. Je pravda, že naše spoločenstvo vlastníkov môže byt predať a tohto neplatiča vysťahovať?
Platenie príspevkov do fondu prevádzky, údržby a opráv patrí medzi základné povinnosti vlastníkov bytov. V súlade s ustanoveniami zákona č. 182/1993 Z. z. o vlastníctve bytov a nebytových priestorov vzniká táto povinnosť vlastníkovi bytu, resp. nebytového priestoru už od prvého dňa mesiaca nasledujúceho po vklade vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností. Na zabezpečenie tejto povinnosti zo zákona vzniká k bytu (nebytovému priestoru) v dome záložné právo v prospech spoločenstva, alebo, ak sa nezriaďuje, v prospech ostatných vlastníkov bytov a nebytových priestorov.
Spoločenstvo vlastníkov preto môže uspokojiť svoju pohľadávku od neplatiča realizáciou záložného práva. Začatie výkonu záložného práva ste povinní písomne oznámiť vlastníkovi bytu, ktorý je záložcom.
V písomnom oznámení o začatí výkonu záložného práva musí byť uvedený spôsob, akým sa spoločenstvo ako veriteľ uspokojí, alebo sa bude domáhať uspokojenia zo zálohu (napríklad predaj prostredníctvom dražobnej spoločnosti). Po oznámení o začatí výkonu záložného práva nesmie záložca bez súhlasu záložného veriteľa záloh previesť. Po uplynutí 30 dní odo dňa oznámenia o začatí výkonu záložného práva záložcovi, za predpokladu, že záväzok dlžníka nie je počas tejto lehoty vysporiadaný, spoločenstvo ako záložný veriteľ je oprávnené byt predať. Záložca je povinný strpieť výkon záložného práva a je povinný poskytnúť záložnému veriteľovi súčinnosť potrebnú na výkon záložného práva. Táto súčinnosť je najmä v povinnosti záložcu vydať záložnému veriteľovi záloh a doklady potrebné na prevzatie, prevod a užívanie zálohu a vzťahuje sa aj na prípadnú tretiu osobu, ktorá má záloh alebo doklady potrebné na prevzatie, prevod a užívanie zálohu u seba. Po prevode vlastníckeho práva je spoločenstvo zo získanej sumy oprávnené uspokojiť svoju pohľadávku na platbách do fondu prevádzky, náklady spojené s predajom bytu a zvyšnú sumu je povinné bez zbytočného odkladu vydať bývalému vlastníkovi - neplatičovi.
Pokiaľ ide o vašu druhú otázku, s najväčšou pravdepodobnosťou nastane situácia, že napriek strate vlastníckeho práva k bytu, bývalý vlastník sa z neho odmietne vysťahovať. Novému vlastníkovi, ktorý nadobudol vlastnícke právo v dôsledku výkonu záložného práva spoločenstvom tak nezostane iná možnosť, ako podať na súd žalobu na vypratanie nehnuteľnosti.