BRATISLAVA. Vladimír Fruni si odsedí jedenásť a pol roka v najťažšom väzení a štát mu zhabe všetok majetok. Rozsudok Špeciálneho súdu včera bez akejkoľvek zmeny potvrdil aj Najvyšší súd.
Má to potvrdené
„Dnešným dňom nariaďujem výkon vášho trestu,“ povedal Frunimu predseda senátu Juraj Kliment potom, čo bývalému bohatému podnikateľovi pokojným hlasom vysvetľoval, v čom spočíval jeho podvod a prečo nemôže vyhovieť jeho odvolaniu. Rovnaký trest dostal aj František Matík, ktorý je však od roku 2002 na úteku.
V Chorvátsku, kde polícia zatkla Fruniho, chceli zadržať aj Matíka, ale podarilo sa mu ujsť. Rozsudok nad tretím obžalovaným Mariánom Šebeščákom bol právoplatný už dávno, pretože sa proti nemu nikto neodvolal. Dostal sedem rokov aj preto, že ako jediný svedčil v tejto kauze, ale aj v procese s Jozefom Majským.
Zakrátko sa môže dostať podmienečne na slobodu. Fruni tak zostane vo väzení sám.
Jasná pyramídová hra
„Základná premisa vašej obhajoby, že činnosť Horizontu a BMG Slovakia nevykazovala znaky protiprávnosti, a nebyť zásahu polície, tak by ste pokračovali ďalej, sa nezakladá na pravde,“ povedal Frunimu sudca. Išlo podľa neho o jasnú pyramídovú hru. „Opak je pravda. Zo strany štátu prostredníctvom polície došlo k zásahu neskoro.“
To, že nechali Fruniho podnikať príliš dlho, vyčítal polícii už Špeciálny súd. Kliment včera štát kritizoval aj za to, že v roku 1998 prijal takú legislatívu, ktorá dostala nebankové subjekty mimo dostatočnej kontroly.
Štát vôbec nekontroloval, či Fruni vypláca občanov z vlastných podnikateľských aktivít a zo zisku, alebo len z ďalších výnosov.
Ukázalo sa, že len z výnosov. „Na druhej strane štát na dani získal jednu miliardu 300– tisíc korún,“ upozornil Kliment.
Plat jedenásť miliónov
Predseda senátu tiež Frunimu pripomenul, že ešte v roku 2000, keď BMG hospodáril so stratou, sebe a Matíkovi schválil plat 11 miliónov korún.
Trest je podľa Najvyššieho súdu primeraný. Na záver Frunimu vyčítal obštrukcie jeho advokátov. „Je jasné, k čomu obštrukcie smerovali – aby ste sa dostali z väzby,“ vyhlásil Kliment. Ak by totiž Najvyšší súd nerozhodol do 26. júna, Frunimu by vypršala päťročná lehota na väzbu a mohol by ísť na slobodu.
Advokáti po verdikte vyhlásili, že sa obrátia aj na Európsky súd pre ľudské práva.
Fruni a spol. klamlivou reklamou vylákali od asi 170–tisíc klientov zhruba 14 a pol miliardy korún. Išlo o najväčší podvod tohto typu na Slovensku.
Jachty dovezú
Fruniho majetok zaisťuje Špeciálny súd. Pomôže mu aj Interpol.
Kauza skrachovaných spoločností Horizont a BMG ukázala, že Slovensko nemá vhodné zákony na výkon trestu prepadnutia majetku. Súdy ho ani neudeľujú.
Ešte minulý rok Špeciálny súd vydal príkaz na predbežné zaistenie Fruniho majetku. Niekoľko mesiacov sa potom úrady dohadovali, kto to má urobiť. Napokon Špeciálny súd v januári oznámil, že to spraví sám. Hovorkyňa súdu Katarína Kudjaková povedala, že všetok majetok sa odvčera stal vlastníctvom štátu. Spravovať ho bude Krajský úrad v Košiciach a je na ňom, ako s ním naloží.
Súd doteraz zaistil majetok v Chorvátsku, kde je na účte chorvátskeho ministerstva financií hotovosť v chorvátskej mene, dolároch, slovenských korunách a britských librách. Podľa informácií SME môže ísť spolu asi o 20 miliónov korún. V Chorvátsku je aj päť lodí – dve jachty a tri motorové člny – uschované u námornej polície. Na policajnej stanici sú dve autá a počítače.
Súd cez Interpol požiada o prevoz vecí na Slovensko. Zároveň upovedomil všetky katastrálne úrady, aby uvalili plomby na nehnuteľnosti, ktoré patria Frunimu a Matíkovi. Rovnako upozornil krajské riaditeľstvá polície v Košiciach a Prešove, kde sú Fruniho zbrane.