Vláda včera rokovala v jednom z ekonomicky najzaostalejších regiónov Slovenska. Sobrance trápi doprava aj nezamestnanosť. Ministri, ktorí to majú na starosti, však chýbali. Minister hospodárstva, ktorý predkladal správu o regióne, neprišiel tiež.
SOBRANCE, BRATISLAVA. Neúplná vláda Roberta Fica včera rokovala v Sobranciach. Niektorí jej ministri na výjazdové zasadanie neprišli.
Jedným z bodov rokovania bola správa o sociálno–ekonomickej situácii v okrese. Predkladal ju minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek, na rokovaní však pre zahraničnú pracovnú cestu nebol.
Do šesťtisícových Sobraniec, so 17–percentnou mierou nezamestnanosti nepricestovala ani ministerka práce Viera Tomanová.
Región trápi aj dopravná infraštrukútra, minister dopravy Ľubomír Vážny sa však tiež nedostavil. Chýbal aj minister spravodlivosti Štefan Harabin.
Vláda včera prijala uznesenie, v ktorom deklaruje podporu štátu pre výstavbu priemyselného parku v obci Bunkovce neďaleko Sobraniec a viac peňazí na cesty a výstavbu diaľnic v Košickom a Prešovskom kraji.Vláda zasadala na východe Slovenska tri hodiny.
Pred Mestským kultúrnym strediskom v Sobranciach sa pred rokovaním vlády postupne zbiehali desiatky zvedavých občanov, prevažne dôchodcov.Postupne prichádzajúce vládne limuzíny s ministrami na pár hodín narušili bežný kolobeh mesta. Predavačky a nakupujúci vychádzali z obchodov a sledovali ich príchod.
Premiér Fico hodinu meškal na rokovanie vlády, lebo sa pešo presúval z mestského úradu. Počas prechádzky komunikoval s občanmi.
„Nikto nechystal žiadne stretnutie, ľudia čakali, tak som s nimi jednoducho prehovoril,“ povedal Fico.
Zdravil ľudí, ktorí postávali na chodníku a hovorili mu o problémoch Sobraniec. „Preto sme tu aj s ministrami, aby vedeli, čo trápi vás a tento región,“ hovoril Fico.
Zážitok
Pred kultúrnym strediskom sa zišla skupinka približne 20 Sobrančanov, prevažne dôchodcov. „To, že prišli na koniec Slovenska, je síce pekné, ale či to nejako pomôže Sobranciam, je otázne. Ľudia tu nemajú prácu,“ povedal dôchodca Juraj Pečeňak, ktorý pracoval 33 rokov na poľnohospodárskom družstve Choňkovce.
Ako jediná čakala v daždi priamo pred vchodom do kultúrneho strediska 77-ročná Mária Sagalová. Osobne sa chcela stretnúť s premiérom Ficom a ministrom vnútra Robertom Kaliňákom. „Je to pre mňa zážitok, stále ich vídavam iba v televízii. Najviac sa teším na Fica a Kaliňáka – je taký pekný,“ povedala.
Vláda Roberta Fica si zorganizovala svoje druhé výjazdové zasadnutie, keď sa po októbrovej ceste do Betliara vybrala do Sobraniec.
Rokovanie v Betliari
Filozofiou vlády je podľa Fica robiť zasadnutia v regiónoch, ktoré sú na tom najhoršie. Tretie plánuje v regióne Veľkého Krtíša, prvé bolo v Betliari.
Schôdzka v Betliari sa mala pôvodne konať v miestnom kaštieli, čo by stálo len na prenájme 50-tisíc korún. Fico však zasadnutie nechal presunúť do miestneho kultúrneho domu, kde bol prenájom len 2–tisíc korún. Úradníkov za organizovanie schôdzky na zámku potrestal tak, že celému Úradu vlády zrušil štvrťročné odmeny.
Úrad vlády včera nevedel vyčísliť, koľko stálo zasadnutie v Sobranciach.
Výjazdové zasadnutia robila aj prvá Dzurindova vláda. Boli väčšinou v krajských mestách a Úrad vlády na nich využíval zariadenia štátnej správy - väčšinou budovy krajských úradov. Jeho druhý kabinet však nemal ani jedno takéto zasadnutie. „Výjazdové zasadnutia vlády sa ukázali ako neefektívne a objavila sa aj kritika médií na vynakladanie veľkého množstva peňazí na presun členov vlády, ale aj na aparát ministerstiev a Úrad vlády,“ povedal bývalý Dzurindov hovorca Martin Maruška.
Zvyšovanie popularity
Politológ Miroslav Kusý povedal, že takéto výjazdy Ficovi môžu pomôcť pri udržiavaní popularity. Kusý, ktorý bol tesne po revolúcii členom „Vlády národného porozumenia“, pripomenul, že aj vtedy sa robili výjazdové zasadnutia. „Išli sme všetci autobusom na to miesto a autobusom sme sa vrátili. V rámci Ficových šetriacich ideí by bolo pekné, keby tam aj oni šli autobusom.“
Stĺpček Mariána Leška
Aj druhé ako prvé
Aj druhé výjazdové rokovanie vlády malo rovnaký priebeh i výsledok ako prvé. Po Betliari ani v Sobranciach ministri neprijali nič zásadné, čo by menilo situáciu v okrese a kraji.
Okrem vďačnej spomienky Sobrančanov, že hostili vládu, zostane z rokovaní len uznesenie a v ňom veľa nie je. Kabinet uložil neprítomnému ministrovi hospodárstva, aby podporil prípravu a výstavbu priemyselného parku. Neprítomnému ministrovi dopravy uložil, aby do konca roku 2013 niečo urýchlil a zabezpečil. Úlohy dostali aj ministri životného prostredia a školstva. A to je všetko. Nie je to privysoká cena za to, že sa aj druhé výjazdové zasadanie môže vydávať za prácu pri odstraňovaní regionálnych rozdielov?
Na výjazde v Betliari vláda schválila 183-miliónovú dotáciu pre súkromnú spoločnosť. Odvtedy s ňou má oštaru. V Sobranciach dotáciu súkromníkom neodklepla. Aspoň malá zmena k lepšiemu.