BRATISLAVA. Fajčenie na nedovolených miestach sa na Slovensku stále toleruje. Zákon o ochrane nefajčiarov síce zakazuje fajčiť napríklad na zastávkach a v ich blízkosti, v zdravotníckych, školských, kultúrnych a športových zariadeniach, úradných budovách alebo obchodoch, pokuty sa však takmer neudeľujú. Výnimkou sú železničné stanice, ktoré stráži železničná polícia.
Vybrali smiešnu sumu
Na dodržiavanie zákazu fajčenia má podľa zákona dozerať viacero inštitúcií. Pokutovať môže Slovenská obchodná inšpekcia, regionálne úrady verejného zdravotníctva, orgány inšpekcie práce alebo obec.
„Objem vybratých pokút za minulý rok na celom Slovensku je pritom smiešny,“ hovorí predseda združenia Stop fajčeniu Peter Šťastný. Obchodná inšpekcia sa podľa neho pri kontrolách zameriava najmä na podmienky predaja tabakových výrobkov, inšpektoráty práce riešia porušenia iba upozornením, úrady verejného zdravotníctva vlani udelili pokuty len za asi 60-tisíc korún.
Mnohé obce dokonca porušenie zákazu fajčenia nepokutujú vôbec. „Vykonávať kontrolu pritom obciam prikazuje zákon, neurčuje však ako. Mestskí policajti sa na to vyhovárajú,“ tvrdí Šťastný.
Polícia: Je to na obciach
„Zákon hovorí, že kontrolu dodržiavania zákona má vykonávať obec, my však nie sme obec a tak nemáme na základe čoho pokutovať,“ tvrdí hovorca mestskej polície v Bratislave Peter Pleva. Bratislavskí policajti podľa neho môžu pokutovať iba za odhodený cigaretový ohorok. „To je porušenie nariadenia mesta o čistote a poriadku.“
Podobne k fajčiarom pristupujú aj v Trenčíne. „Zákon je tak zlý, že sa podľa neho nedá nič riešiť. My sme ho ani neskúšali napĺňať,“ priznáva náčelník mestskej polície František Országh. Ešte horšie je to v obciach, ktoré políciu nemajú.
Prístup miest považuje za problém aj Úrad verejného zdravotníctva. „Je, žiaľ, veľa miest, ktoré nedbajú na to, aby bolo fajčenie na zastávkach minimalizované. Preto navrhujeme, aby kontrolu mohli vykonávať aj štátni policajti,“ povedal Róbert Ochaba z jeho Centra kontroly tabaku. Šťastný však tvrdí, že treba aj presnejšie vymedziť právomoci inštitúcií.
Úrad chce rozšíriť zákaz fajčenia aj na obchodné domy a väčšie reštaurácie, ktoré nemajú „stavebne oddelenú“ časť pre nefajčiarov. „Stavebne oddelené časti pre fajčiarov nám však vo vláde už dvakrát neprešli,“ priznáva Ochaba.
Keď prestanete
po uhasení cigarety sa krvný tlak a pulz o 30 minút vrátia do normálu
po 8 hodinách sa obnoví normálna hladina kyslíka v krvi
pľúcne funkcie sa zlepšia o 30 percent v priebehu 2 až 12 týždňov
po 3 až 9 mesiacoch ustupuje dýchavičnosť a kašeľ, obnovuje sa rast riasiniek v pľúcach, ktoré znižujú riziko infekcie
po roku klesá riziko infarktu o 50 percent
po 15 rokoch klesá riziko rakoviny, mozgovej porážky a infarktu myokardu na úroveň nefajčiara