Rusko oslavuje úspešnú skúšku balistickej rakety novej generácie a poukazuje na to, že bude čoskoro doslova „obkľúčené“ nepriateľskými základňami. Včera sa nechala počuť Litva, že by na svojom území podľa vzoru Čiech a Poľska mohla tiež v blízkej budúcnosti umiestniť vojenské základne cudzích štátov.
„Takéto systémy naša krajina potrebuje,“ vyhlásil litovský minister obrany Juzas Olekas počas návštevy v moldavskom Kišineve. „Existuje nebezpečie, že za niekoľko rokov nestabilné štáty získajú technické možnosti na útok,“ zdôvodnil Olekas plány zapojiť Litvu do systému protiraketovej obrany. Nehovoril však priamo o amerických základniach, ale o spolupráci s NATO, ktorého je Vilnius členom.
Hovorca litovského ministerstva neskôr vyhlásil, že slová jeho šéfa neboli správne pochopené. Zatiaľ vraj o rozmiestnení protiraketových systémov na území Litvy nikto nerokuje. Moskva sa však na podobné iniciatívy pozerá s veľkým znepokojením.
Všetky ruské médiá hodnotia utorňajšiu úspešnú skúšku novej rakety ako odpoveď na snahu USA rozmiestniť v Česku a Poľsku svoje protiraketové systémy. Niektoré denníky doslova ospevujú novú zbraň, podobne, ako to robili v čase studenej vojny. Ide o balistickú raketu RS-24, modernizovanú verziu rakety Topol-M. Podľa nadšených slov prvého vicepremiéra a horúceho kandidáta na ruského prezidenta Sergeja Ivanova je schopná „prekonať akékoľvek existujúce protiraketové systémy“.
Všetky noviny dodávajú, že Ivanov mal na mysli predovšetkým americkú protiraketovú obranu a že skúška má ukázať Čechom a Poliakom vojenskú silu Ruska. Okrem rakety RS–24, ktorá odštartovala z kozmodrómu Pleseck, vyskúšali ďalší raketový komplex OTRK Iskander M. Aj jeho rakety presne zasiahli cieľ.
Rusko a nové rakety
Ako píše denník Rossijskaja Gazeta, ministerstvo obrany teraz môže začať zásadnú modernizáciu ruských strategických raketových vojsk. Podľa expertov bude krajina schopná vyrobiť 20 nových rakiet ročne. Novinári hrdo konštatujú, že to Moskve umožní udržať strategickú paritu s USA, ktoré k roku 2012 nemajú mať viac než 2,2 tisíca jadrových hlavíc. „Moskva chce zaradením týchto rakiet do výzbroje zachovať možnosť garantovaného jadrového úderu proti USA,“ píšu noviny.