Tancovať doma musí byť úžasné

V amsterdamskej Westergasfabriek má dnes premiéru tanečné predstavenie, v ktorom opäť účinkujú naši tanečníci.

Natália Horečná a Lukáš Timulák. Natália vyštudovala bratislavské tanečné konzervatórium pod vedením Kláry Škodovej. Pôsobila ako sólistka v Hamburgu a rotterdamskom Scapino Ballet. Členkou NDT je od minulého roka. Lukáš pôsobil po ukončení konzervatóriaNatália Horečná a Lukáš Timulák. Natália vyštudovala bratislavské tanečné konzervatórium pod vedením Kláry Škodovej. Pôsobila ako sólistka v Hamburgu a rotterdamskom Scapino Ballet. Členkou NDT je od minulého roka. Lukáš pôsobil po ukončení konzervatória (Zdroj: KATARÍNA DUDÁKOVÁ)

Pre milovníkov tanca je Lucent Danstheater v Haagu, domovská scéna Nederlands Dans Theater, niečo ako chrám. Tvorili tu Jiří Kylián, William Forsythe či Mats Ek. Pred vchodom do divadla sa plazí červený koberec, steny foyeru zdobia fotografie jeho tanečníkov. Medzi nimi sa zo steny smejú aj dvaja Slováci Natália Horečná a Lukáš Timulák. O chvíľu sa usmievajú aj naživo v sále číslo dva. Ráno tam ešte mali tréning, po ňom skúšku nového predstavenia v amsterdamskej fabrike.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Komu čo sadne

Prvé kontakty na Nederlands Dans Theater získal Lukáš ešte počas školy v Monte Carle, kde ho videl tancovať umelecký riaditeľ tohto divadla. Keď sa však bolo treba rozhodnúť, Lukáš podpísal zmluvu s monackým divadlom. Mal pocit, že po skončení školy chce tancovať radšej klasické úlohy. Niežeby si chcel najskôr odskákať iba princov a Luskáčikov, veď v monackom súbore bol pomer klasiky a moderny vyrovnaný. No potreboval získať rozhľad. Keď potom po troch rokoch videl vystupovať domovské divadlo NDT v Haagu, povedal si: tam chcem byť. Šéfovia o ňom vedeli, musel však uspieť na oficiálnom konkurze.

SkryťVypnúť reklamu

Dostať sa do NDT bolo veľkým snom Natálie Horečnej. Po bratislavskom konzervatóriu však podpísala zmluvu s baletom v Hamburgu, aby si najskôr pretancovala klasiku. Na konkurz do vysnívaného súboru prišla až o deväť rokov.

„To, že v súbore bol už jeden Slovák, situáciu vôbec nezjednodušovalo,“ spomína Natália. Tunajší ľudia sú podľa nej otvorení, pozerajú sa na človeka ako na tanečníka a národnosť nehrá nijakú úlohu. „Stále je to holandské tanečné divadlo. Je až zvláštne, že tu tancuje väčšina cudzincov.“

Tanečníci vítajú zdravú rivalitu a dobrý „challenge“. Každý vie, že sa na javisko dostane. Raz je to menšia rola, inokedy väčšia. „Ide o to, komu čo viac sadne. Dôležité je vytvoriť dobré predstavenie a dať svoj jedinečný vklad,“ hovorí Lukáš.

SkryťVypnúť reklamu

Kvet baletu treba polievať

Spolupráca sa odvíja od konkrétneho choreografa. Vo všeobecnosti však každý choreograf chce, aby nápady vychádzali aj z tanečníka. „Je tu na to priestor, môžeme byť sami sebou. To sa mi páči,“ hovoria si z duše obaja tanečníci. Spolupráca s choreografmi býva náročná, ale vždy zvíťazí pocit, že tvorcovia sa navzájom podporili. „Ste ako kvet, ktorý treba poliať a on vyženie do krásy a farby a začne kvitnúť,“ opisuje svoje pocity Lukáš Timulák.

Obaja sa na Slovensko z času načas vracajú, no zatiaľ iba súkromne. Vo svete sa stále predstavujú ako Slováci, dvere majú otvorené, no nikde sa nemôžu cítiť doma. „Mrzí ma, že celé roky ma nepozvali do SND,“ hovorí Natália. „Viem, že sa vedeniu nepáčilo, keď som dostala hneď po škole angažmán v Hamburgu a prijala som ho. Ovtedy mám pocit, že ma považujú za akéhosi zradcu. Ľudia, ktorí do nás vkladali to najlepšie na bratislavskej škole, z toho nemôžu vidieť ani kúsok.“

SkryťVypnúť reklamu

Slovenské národné divadlo považujú za domovskú scénu. Túžia priviezť domov, povedzme, nejaký nádherný duet od Jiřího Kyliána. A nadobudnúť pocit, že ich tu majú radi aspoň tak, ako má rada Praha svojich tanečníkov vo svete. „Pocit tancovať na domácej scéne musí byť užasný,“ myslí si Natália. „Je to ťažšie. Určite by som mal väčšiu trému ako tancovať na turné v New Yorku,“ dopĺňa Lukáš.

Skôr či neskôr uvidíme

V poslednom období prechádzajú baletné súbory v kamenných divadlách zmenou repertoáru. V Nemecku aj Rakúsku klasika výrazne ustupuje moderne. Pred výzvami stojí aj slovenský súbor SND. Natália by dala priestor novým tvorcom. Podľa Lukáša je ideálna rovnováha medzi klasikou a modernou.

A čo získali v NDT? „Ľudskosť, prirodzený pohyb a odvahu pýtať sa,“ presviedča Natália. Lukáš sa zasa naučil komunikovať s ľuďmi. „Nie je to o tom, že je tu riaditeľ, ktorého sa všetci boja. Neznamená to však, že nemá rešpekt.“

SkryťVypnúť reklamu

Ich najnovšie predstavenie, ktoré má dnes premiéru vo Westergasfabriek v Amsterdame, pripravila dvojica Lightfoot Leon a volá sa Sooner or Later (Skôr či neskôr). Natáliu v ňom napríklad baví stvárňovať charakter starého človeka. Lukáš sa postave celkom oddal, cíti v sebe jej kroky. Hra hovorí o približovaní a citeľnom oddeľovaní muža a ženy. Je to vraj ťažké a zaujímavé zároveň.

Autor: Haag

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 587
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 309
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 712
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 121
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 339
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 908
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 868
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 390
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu