Generál Vacek upokojoval armádu, Sacher mal byť reformátorom vo vlastnej strane. Vďaka tomu získalipo novembri funkcie.
BRATISLAVA. Vysoké funkcie, ktoré po novembri 1989 na čas zastávali Miroslav Vacek a Richard Sacher, boli daňou za prechod k demokracii cestou dohody s časťou elity komunistického štátu.
Platí to najmä pre generála Vaceka, ktorý zastával pred rokom 1989 najvyššie funkcie v komunistickej armáde. Bol veliteľom československého Západného vojenského okruhu, čo bola mimoriadne dôležitá funkcia nielen v našej „ľudovej armáde“, ale aj v systéme varšavskej zmluvy.
Vacek brzdil generálov
Pre disidentov okolo Václava Havla bolo v roku 1989 veľmi dôležité, aby komunistické vedenie armády neohrozilo mierový prechod k demokracii.
O možnom vystúpení ozbrojených síl na obranu diktatúry kolovali najdivokejšie fámy. „V armáde disidenti z pochopiteľných dôvodov svojich ľudí nemali,“ povedal SME bývalý disident a aktívny účastník udalostí okolo roku 1989 Bohumil Doležal.
Zásluhu na tom, že sa zmeny podarili, pripisovali aj Vacekovi. „Držal sa späť a brzdil aj generálov, ktorí hrozili, že pôjdu na Prahu s tankami. Na základe toho si ho Havel vybral a nechal ho tam, kým bolo treba,“ hovorí Doležal.
Sachera potreboval Havel
Sacher je trochu iný prípad. Aj on zastával dvadsať rokov politické funkcie v ľudovej strane kolaborujúcej s komunistickým režimom. V roku 1988 ho však straníckych funkcií zbavili, čo sa mu v roku 1989 počítalo k dobru.
„Mal v strane povesť reformátora,“ tvrdí Doležal. Dokonca nadviazal nejaké vzťahy s disentom. Aj vďaka tomu sa Havlovi zdal najprijateľnejším zástupcom ľudovcov, ktorých potreboval do koaličnej vlády.
Sacher sa istý čas tešil silnej Havlovej podpore, hoci bol takmer okamžite od svojho menovania do úradu vystavený silnej kritike. Od začiatku o ňom kolovalo podozrenie, že mal väzby na ŠtB. Kritizovali ho však najmä preto, že využíval dokumenty komunistických tajných služieb na politický boj a snažil sa s nimi manipulovať.
Bývalý prezident Havel včera po svojom tajomníkovi Jakubovi Hladíkovi odkázal, že sa k spolupráci Vaceka a Sachera s komunistickou kontrarozviedkou nebude vyjadrovať. Históriu vraj chce ponechať historikom, povedal Hladík pre agentúru ČTK.