Na Korčulu sa dostanete len trajektom. A to buď zo vzdialenejšieho Drvenika alebo z Orebiču, odkiaľ je to cez kanál asi tri kilometre. Obchádzka cez Pelješac predstavuje vzdialenosť asi 150 kilometrov. Pri obci Klek sa však už začalo s výstavbou mosta na polostrov, ktorý cestu skráti a zjednoduší.
V štýle rybej kosti
Podľa povestí Korčulu založil trójsky hrdina Antenor. Mesto má zložitú históriu a ovplyvnili ju vlastne všetky národy, ktoré si podmaňovali Jadran, ale aj tie, ktoré pred dobyvateľmi utekali. Nechýba jej ani pirátska minulosť, ktorá však romantická zrejme nebola. A všetci tu niečo zo seba zanechali.
Tomuto mixu tak Korčula vďačí za jedinečnú a dômyselnú architektúru a množstvo rôznych pamiatok.
Staré mesto postavili na vyvýšenom polostrovčeku, ktorý často bičujú silné vetry. Korčulania však svoje ulice postavili v tvare rybej kostry, čím sa jednak chránili proti vetru, ale zároveň v letných horúčavách tu vzduch cirkuloval a uličky ochladzoval.
Staré mesto je obklopené hradbami zo 14. - 16. storočia, v ktorých sú dve brány. Zo všetkých strán uličky stúpajú dovrchu k Strossmayerovmu námestiu, kde stojí katedrála sv. Marka.
Na námestí
Katedrála pochádza zo 16. až 17. storočia a má vzácny interiér. Svätý Marko bol patrónom mesta a v kostole visí jeho oltárny obraz, ktorý údajne namaľoval Tintoretto. Súčasťou je aj baptistérium vo zvonici.
Na námestí stojí aj najstarší kostol - zo 14. storočia. Kostol sv. Petra je maličký, ale má krásne vyrezávané zábradlie chóru a obrazy. V paláci Gabrielisovcov je teraz mestské múzeum s etnografickými a umeleckými zbierkami. Nájdete tu nielen fragmenty kamenných náhrobkov, ale aj bytové zariadenie mestskej šľachty 18. - 19. storočia či kuchynské potreby chudobných obyvateľov mesta.
Moreška
Korčula sa pýši atrakciou, ktorú nenájdete v žiadnom z chorvátskych miest. Je ňou rytiersky tanec moreška. Názov pochádza zo slova maur a hra pochádza z 12. storočia zo Stredomoria, z čias permanentých bojov medzi kresťanmi a Maurmi. V Dalmácii bola populárna najmä v období Osmanskej ríše. Na Korčulu sa dostala v 16. storočí a v pôvodnej podobe sa zachovala len v tomto meste.
Moreška rozpráva príbeh krásavice Buly, ktorá bola zasnúbená s červeným kráľom, ale čierny ju uniesol. V hre, ktorá hovorí o boji dobra so zlom, nasledujú dialógy medzi kráľmi a atraktívne duely s mečmi. Všetko dopĺňa originálna choreografia a maurská hudba skomponovaná len pre túto príležitosť.
V mesiacoch júl a august si Morešku môžete pozrieť vždy večer v pondelok a štvrtok.