Novinári z talianskej tlačovej agentúry ANSA posledné dni nepracujú. K zamestnávateľovi sa chcú vrátiť až v piatok ráno.
Žurnalisti takto protestujú proti plánom vedenia spoločnosti, ktoré chce v rámci pripravovaných zmien prepustiť až 15 percent zamestnancov. Výpoveď by tak mohlo dostať asi šesťdesiat novinárov.
Boris Biancheri, riaditeľ agentúry ANSA a zároveň šéf vydavateľskej skupiny Fieg, pobúril nielen svojich podriadených, ale aj ostatných novinárov.
Kasta novinárov
„Pätnásť percent novinárov je tu zbytočných,“ povedal Biancheri pre televíziu RAI3. Šéf agentúry označil novinárov za „kastu“, do ktorej sa je veľmi ťažké dostať, pretože sa v médiách neuvoľňujú posty.
Štrajk prišiel v tej najnevhodnejšej chvíli. Taliansko totiž práve v pondelok netrpezlivo očakávalo výsledky regionálnych volieb, ktoré mali ukázať, ako je na tom Prodiho koalícia.
Zamestnanci štátnej agentúry však tvrdia, že nemohli konať inak. Ich krok podporil aj syndikát talianskych novinárov. Jeho šéf Paolo Serventi Longhi tvrdí, že je neakceptovateľné, aby sa o takýchto krokoch dozvedeli novinári cez médiá bez akýchkoľvek rokovaní.
Solidaritu vyjadrili svojim kolegom aj reportéri z viacerých denníkov a médií, nechýbala medzi nimi ani redakcia denníka La Repubblica.
V Taliansku je čoraz menej novinárov, ktorí majú so svojimi zamestnávateľmi uzavretý riadny pracovný pomer. Vydavatelia čoraz častejšie využívajú novinárov na voľnej nohe, ktorí sú lacnejší. Univerzity napriek tomu ročne ukončí takmer šesťtisíc novinárov.
Na tento problém poukazovali talianski žurnalisti už dávnejšie. Známe sú protesty, keď v Taliansku na protest nevyšli viaceré vydania novín. Štrajk v agentúre ANSA je však najväčší, aký história žurnalistiky v krajine pozná.
Autor: toh