Sociálni pracovníci sú ohrození

Terénni sociálni pracovníci sa obávajú o svoju budúcnosť. Peniaze na ich mzdy stačia len do októbra. Tiež nie je jasné, čo budes projektom na budúci rok.

BRATISLAVA. Viac ako 600 terénnych sociálnych pracovníkov sa obáva o svoju prácu. Fond sociálneho rozvoja, príspevková organizácia ministerstva práce, má peniaze na ich mzdy len do októbra. S ešte väčšími obavami čakajú terénni pracovníci budúci rok.

„Obava je reálna, pretože máme skúsenosti už z roku 2004, keď sme prechádzali z ministerstva práce na úrady práce a na tri či štyri mesiace došlo k výpadku financovania len preto, že niektorí ľudia nevedeli spolu komunikovať a prechod rýchle zadministrovať,“ hovorí o platoch Ladislav Babuščák, koordinátor pracovníkov v Prešovskom kraji.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Hovorkyňa ministerstva Ale­xandra Gogová povedala, že fond už požiadal ministerstvo o peniaze na mzdy do konca roka. Ministerstvo zatiaľ nerozhodlo.

Doteraz na činnosť terén­nych pracovníkov išli peniaze zo štátneho rozpočtu, v ďalšom roku sa však uvažuje, že budú platení iba z eurofondov. Starostovia obcí, ktoré majú o ich služby záujem, by museli písať vlastné projekty a súťažiť o peniaze z únie.

Babuščák hovorí, že ak budú mať projekty na starosti starostovia, môže sa stať, že aj v tých obciach, ktoré o ich financovanie požiadajú, budú namiesto v teréne pomáhať s administratívou na úrade. Navyše o programe, ako sa budú čerpať eurofondy v rokoch 2007 až 2013, Brusel a Slovensko stále rokujú. Hovorca ministerstva výstavby Miroslav Batovský predpokladá, že prvé výzvy na predkladanie projektov by mali ministerstvá zverejniť v druhej polovici roka.

SkryťVypnúť reklamu

Gogová priznala, že ak peniaze na projekt pôjdu len z únie „hrozí prerušenie programu“. Ministerstvo preto pracuje na tom, aby bol projekt terénnych sociálnych pracovníkov projektom štátu. Dvadsať percent nákladov by niesol štátny rozpočet a zvyšok by štát získal z únie. „Dosiahla by sa tým kontinuita a systémovosť,“ hovorí.

V 187 obciach dnes pracuje 605 pracovníkov, prevažne v rómskych osadách.

Dávky do ruky nedostanú

Jana Scepaníková je terénnou komunitnou pracovníčkou vo Veľkom Šariši pri Prešove už štvrtý rok. Pomáhajú jej dvaja asistenti. Starajú sa o 587 Rómov a stovku Nerómov v núdzi a bez sociálnych návykov.

Vďaka spolupráci s radnicou z obce zmizla osada, ľudia bývajú v bytovkách a unimobunkách, majú hygienické centrum a teraz aj školu prvého stupňa.

SkryťVypnúť reklamu

V obci väčšina ľudí nedostáva sociálne dávky do ruky. „Máme lístkový systém a dohody s obchodmi od potravín po lekárne. Ak niečo potrebujú, dostanú lístok a obchodom raz do mesiaca za tovar zaplatíme. Ak chcú niečo z obchodu v Prešove, ideme nakupovať s nimi,“ hovorí Scepaníková. „Platíme z dávok aj nájom rodín, vyrovnávame nedoplatky, ak treba, dohodujeme splátkové kalendáre. Nemáme dlžníkov.“

Od mužov, väčšinou alkoholikov, musela spočiatku znášať aj nadávky, ale ženy sú za jej služby vďačné. Ona rozhoduje, komu z rodiny vydá lístok na potraviny, za lístky nemožno kupovať alkohol a tabak. Rozhoduje aj o rodin­ných prídavkoch pre 43 detí, ktoré chodili poza školu, ich počet sa však znižuje. Pomohlo najmä, že škola je dnes k deťom bližšie, predtým bola takmer tri kilometre od osady.

SkryťVypnúť reklamu

Význam svojej práce vidí aj v lepších hygienických návykoch, najmä detí. „Sprchovanie a umývanie zubov je už pre ne samozrejmosťou, ženy si zasa nevedia vynachváliť automatické práčky a žehliareň, čo máme v hygienickom centre,“ hovorí Scepaníková.

Nechce si ani predstaviť, čo by sa stalo, keby sa terénna sociálna práca skončila. „Muži sú dominantní a často sú to alkoholici, všetky peniaze by zasa prepili.“

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 588
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 311
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 712
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 125
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 341
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 909
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 870
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 386
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu