BRATISLAVA. Počet fajčiarov na Slovensku klesá. V roku 2000 fajčilo 46 percent dospelých, vlani podľa Štatistického úradu už len 38 percent.
Na následky fajčenia napriek tomu u nás ročne zomrie asi 11-tisíc ľudí. Pri príležitosti zajtrajšieho Svetového dňa bez tabaku na to upozornil Úrad verejného zdravotníctva.
Medzi najčastejšie príčiny úmrtí spôsobené fajčením patria ischemická choroba srdca, mozgová porážka, rakovina pľúc a chronické dýchacie ochorenia.
Len na následky srdcovo-cievnych ochorení vyvolaných fajčením ročne zomrie 5000 obyvateľov Slovenska. Viac ako 500 ľudí podľa odhadov zomrie na následky pasívneho fajčenia.
Igor Riečanský z Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb hovorí, že fajčenie spôsobuje až polovicu všetkých úmrtí, ktorým sa dalo predísť.
„Na svete fajčí asi 1,3 miliardy ľudí a na následky fajčenia ich ročne zomrie 5 miliónov. To je takmer 10 percent zo všetkých úmrtí.“ Fajčenie podľa neho skracuje život o 16 až 20 rokov. „Riziko predčasnej smrti je značné, ak sa začína fajčiť pred 15. rokom života,“ hovorí. Takmer tretina slovenských detí začne experimentovať s tabakom pred 10. rokom života.
Aktívne a pasívne fajčenie medzi deťmi považuje ministerstvo zdravotníctva za jeden z najvážnejších problémov, ktoré by mal riešiť návrh novely zákona o ochrane nefajčiarov.
Riaditeľ Úradu verejného zdravotníctva Ivan Rovný povedal, že novela by sa mala dostať na rokovanie parlamentu ešte tento rok.