BRATISLAVA. Predlžovanie času, odkedy môže človek ísť do penzie, ktoré sa začalo v roku 2004, má dvojaký účinok. Na jednej strane rastie zamestnanosť ľudí v preddôchodkovom veku, a to dokonca viac ako v ostatných vekových kategóriách, na druhej strane sú práve takíto ľudia najviac postihnutí dlhodobou nezamestnanosťou.
Problémy sa čakali
Dlhodobo nezamestnaní vo veku 55 – 59 rokov vlani tvorili viac ako 80 percent nezamestnaných tejto vekovej kategórie, píše sa v správe o minuloročnej sociálnej situácii, ktorú ministerka práce Viera Tomanová čoskoro predloží vláde.
Už predchádzajúce vedenie ministerstva, ktoré zvýšenie dôchodkového veku presadilo, predpokladalo, že starších nezamestnaných bude čoraz viac. Preto očakávalo „len mierny“ pokles miery nezamestnanosti. Pomerne rýchly prírastok pracovných miest to vynahradil.
Radšej predčasnú penziu
Je logické, že mnohí pred evidenciou na úrade práce uprednostnia odchod do predčasného dôchodku. Vlani v decembri Sociálna poisťovňa vyplatila takmer o 28-tisíc predčasných dôchodkov viac ako v decembri 2005.
Na prírastok vraj mali vplyv najmä sprísnené podmienky nároku na predčasný dôchodok, ktoré prišli od 1. augusta 2006. Predovšetkým sa oň už nedá žiadať spätne, čiže za čas, ktorý už uplynul, a tak si prilepšiť.
Napriek tomu sa odísť do predčasného dôchodku oplatí, a to takým, ktorí „majú dva, maximálne tri roky do dôchodku, ale aj to je individuálne a závisí od ich príjmu“, tvrdí hovorkyňa ministerstva Alexandra Gogová. Ostatným podľa nej nezostáva nič iné, iba sa zaevidovať na úrade práce a hľadať si zamestnanie.
Pribudnú aj ženy
Naplno sa problémy môžu prejaviť po úplnom zvýšení dôchodkového veku žien, ktoré podľa platných predpisov potrvá do roku 2014. Ministerstvo píše, že približne 200-tisíc žien bude musieť zotrvať na trhu práce dlhšie, než pôvodne očakávali. „Mnohé z nich už dnes zažívajú obavy, či pred dosiahnutím dôchodkového veku neprídu o prácu.“
Dnešná vláda sa ďalšiemu zvýšeniu dôchodkového veku bráni, hoci ministerstvá práce a financií i niektoré medzinárodné organizácie jej občas takúto možnosť pripomenú. Je možné, že sa znova sprísnia podmienky nároku na predčasný dôchodok.
Ministerstvo práce dalo na zváženie návrh, aby dôchodkovú dávku človek mohol získať iba vtedy, ak už prestal pracovať a v dôchodkovom systéme bol najmenej 15 rokov – o päť viac ako dnes. Jeho predčasný dôchodok by tiež musel byť vyšší ako 1,2-násobok životného minima (čo už je podmienkou od roku 2004) alebo by mu do dôchodkového veku mohli chýbať iba dva či tri roky.
Spoločný cieľ
Spoločným cieľom krajín Európskej únie je v roku 2010 dosiahnuť 50 percentnú mieru zamestnanosti starších ľudí. Napriek tomu, že aj u nás zamestnanosť osôb vo veku 55 – 64 rokov stúpa, stále je pomerne nízka. V roku 2006 bola dokonca najnižšia po Malte, keď predstavovala 33 percent. U mužov to bolo 50, u žien iba 19 percent. Mierne však klesla miera nezamestnanosti starších.