Blair po vyhratých voľbách v roku 2001 urobil z Afriky prioritu svojej zahraničnej agendy. Čierny kontinent vtedy označil za „jazvu na svedomí sveta“. Po desiatich rokoch v úrade je jeho päťdňová cesta mementom pred blížiacim sa summitom krajín G8 v Nemecku. Najmä od Británie sa očakáva, že svetové mocnosti dodržia svoj sľub zo stretnutia „osmičky“ v škótskom Gleneagles, kde sa zaviazali zdvojnásobiť pomoc Afrike a odpustiť jej dlhy dosahujúce až 20 miliárd libier.
S Kaddáfím aj o Darfúre
Blair začal svoje rozlúčkové africké turné v Líbyi, kde sa včera po troch rokoch znovu stretol s vodcom krajiny Muammarom Kaddáfím. Podľa informácií z Downing Street bude hlavnou témou rozhovoru najmä vzájomný obchod. Do Líbye sa znovu vracia britský naftársky gigant BP a Londýn považuje obnovené obchodovanie za veľmi dôležitý krok. Blair má však v úmysle otvoriť aj otázku Darfúru, kde sa Kaddáfi angažuje ako mediátor medzi znepriatelenými stranami.
Priateľské prijatie čaká Blaira v Sierra Leone, kde v roku 2000 britské jednotky pomohli ukončiť dlhotrvajúcu občiansku vojnu. Z troch krajín, ktoré Blair navštívi, je však Sierra Leone považovaná skôr za zdvorilostnú zastávku.
Najviac pozornosti bude patriť jeho stretnutiu s prezidentom Juhoafrickej republiky (JAR). Tá je ako jedna z mála afrických krajín pozvaná aj na júnový summit G8. Prezident JAR Thabo Mbeki je od jari sprostredkovateľom rozhovorov medzi prezidentom Zimbabwe Robertom Mugabem a opozíciou, ktorá je v hladujúcej krajine vystavená násilným útokom.
V Južnej Afrike by sa Blair vo štvrtok a v piatok nemal vyhnúť téme o dôsledkoch globálneho otepľovania, ktoré sa v mnohých afrických krajinách už prejavujú, ako aj o probléme vzdelávania a šírenia AIDS.
Pripraviť pôdu Brownovi
Kritici Blairovi vyčítajú, že aj keď urobil pre Afriku veľa, viac ako pomoc humanitárnych organizácií Afrika potrebuje pomoc pri boji s korupciou a podporu demokratických systémov. Napriek tomu, že Blair prichádza do Afriky, kde už občianske vojny nie sú také časté ako kedysi a cena ropy sa konečne šplhá nahor, obyčajní Afričania zatiaľ skoro žiadne výhody nepociťujú.
Blair sa nezastaví v Etiópii či Ugande, kam Británia napumpovala milióny libier a tamojší prezidenti tam stále zatýkajú svojich oponentov. Odchádzajúci Blair už veľa nezmení, môže však pripraviť pôdu pre Gordona Browna.