Po 27 rokoch mlčania a obviňovania, štyri hodiny dialógu zoči–voči. Nijaké veľké očakávania a vopred presne stanovená agenda, z ktorej nikto nevybočil.
Taká bola včerajšia americko-iránska schôdzka v Bagdade. Odohrávala sa na úrovni veľvyslancov a hoci sa na nej nič zásadné nevyriešilo, považuje sa za prelom. Už len preto, že bola.
Jedine o Iraku
Američania a Iránci majú odlišné, či dokonca protichodné názory na mnohé veci, ale ich spoločným záujmom je pokoj v Iraku. A to je jediná téma, o ktorej boli schopní hovoriť.
Podľa amerického veľvyslanca Ryana Crockera boli rokovania s jeho iránskym kolegom Hasanom Kazímím Kumím „vecné“.
Američania povedali Iráncom, že by od nich očakávali zastavenie vyzbrojovania a výcviku irackých šiitských milícií. Iránci im zase vyčítali okupáciu Iraku a nedostatočný výcvik irackých síl.
Iránska strana navrhla aj novú schôdzku a predložila plán „trojstranného bezpečnostného mechanizmu“, ktorý by zahŕňal Irak, Irán a Američanov. Crocker oba návrhy pošle na posúdenie do Washingtonu.
Iránsky veľvyslanec už potvrdil, že nová schôdzka bude skôr ako o mesiac. Hoci hovorca irackej vlády označil stretnutie za „srdečné“, väčšina analytikov sa pri jeho hodnotení držala viac pri zemi a hovorila o napätí.
Napätá konverzácia
Medzi oboma krajinami je totiž príliš veľa nenávisti a podozrievania na to, aby ich vyriešila jedna schôdzka, ktorá navyše obišla všetky problematické body. Len v sobotu napríklad Irán obvinil Američanov, že v krajine vybudovali špionážnu sieť.
Už pár týždňov tiež zadržiava niekoľko Američanov iránskeho pôvodu a viní ich zo špionáže. Napätie okolo iránskeho jadrového programu, ktorý Teherán odmieta zastaviť, sa stupňuje stále viac.
Washington chce preto v OSN navrhnúť tento rok už tretie protiiránske sankcie. Teherán a Washington si už roky vymieňajú invektívy typu - Veľký satan či súčasť osi zla.
Napriek tomu sa v obidvoch metropolách začínajú prejavovať stopy pragmatizmu.
Keď diplomati prehĺtajú
Iránsky veľvyslanec nebol napríklad včera podľa BBC taký ostrý, ako predpovedala tamojšia tlač a americká administratíva, po tom, čo odmietala akýkoľvek dialóg s Teheránom, napokon prehltla iránske urážky o svojom koloniálnom správaní a so schôdzkou súhlasila.
Americko-iránske diplomatické vzťahy zamrzli v roku 1980 po tom, čo skupina radikálnych študentov zadržiavala 444 dní amerických diplomatov.
Na začiatku tohto mesiaca sa takmer odohralo stretnutie medzi oboma šéfmi diplomacie. Iránsky minister Manúčehr Mottakím na večeri na summite o Iraku v Egypte mohol sedieť pri Condoleezze Riceovej.
Miestnosť však opustil, pretože jedna z prítomných hudobníčok nebola „vhodne oblečená“.