BRATISLAVA. Rast finančného bohatstva a rýchlosť nadobúdania nehnuteľností na Slovensku ako v jedinej z krajín V4 zaostáva za rastom hrubého domáceho produktu (HDP). Nie je to preto, že by sa slovenské domácnosti prirýchlo zadlžovali, alebo priveľa míňali na spotrebu.
Podľa analýzy UniCredit Group je za tým skôr pomalší rast miezd v porovnaní s rastom ekonomiky. V ďalších rokoch by sa však rozdiel medzi rastom ekonomiky a rastom miezd mal podľa hlavného analytika UniCredit Bank Viliama Pätoprstého zmenšiť.
Podľa ekonóma Radovana Ďuranu z INESS v takom krátkom období nemusia priemerné mzdy rásť rovnakým tempom ako ekonomika. V absolútnom vyjadrení však finančné bohatstvo domácností rastie.
Naše domácnosti sporia podľa analýzy menej ako pred štyrmi rokmi. V najbližších troch rokoch by sa však podiel finančných aktív v pomere k HDP mal zvýšiť najmä vďaka dôchodkovému sporeniu. „Miera zadlženia bude aj naďalej rásť rýchlejšie,“ povedal Pätoprstý. Slovensko sa tak z tretej najsporivejšej krajiny regiónu v roku 2000 dostane na siedmu priečku v roku 2009.
Zmení sa však štruktúra majetku domácností. Ľudia budú menej sporiť na vkladoch v bankách a stavebných sporiteľniach. Naopak, zvýšia sa investície majetku do akcií a podielových fondov. Najvyššiu ročnú mieru rastu by mali dosiahnuť dôchodkové fondy.
Z aprílového prieskumu Štatistického úradu vyplýva, že 31 percent opýtaných ľudí na Slovensku hodnotí svoju finančnú situáciu vcelku lepšie ako pred rokom, čo je doteraz najvyššie percento. Ako vcelku horšiu ju hodnotí 22 percent respondentov, čo je najmenej od septembra minulého roka.
Autor: of