KOKAVA NAD RIMAVICOU. Tibor Kaločai z Kokavy nad Rimavicou bol dlhodobo nezamestnaný. Pred štyrmi rokmi s obavami otváral živnosť, dnes by už chcel podnikať vo väčšom.
Z úradu práce dostal v tom čase podporu na začiatok podnikania asi 70–tisíc korún. Nakúpil za ňu najmä stroje. „Bez týchto peňazí by som sa nepohol z miesta,“ hovorí dnes.
Zameral sa na výrobu drevných štiepok a výkopové práce. Roboty má dnes toľko, že pri návale práce musí na dohodu zamestnať niekoľkých chlapov. Hľadá vhodný pozemok, kde by mohla byť výroba a sklad drevných štiepok. Po štiepkach je dopyt a skladovať na vlastnom dvore ich už nedokáže.
Priznáva, že v začiatkoch mal z podnikania strach. „Zamestnať sa v doline okolo Poltára je takmer nemožné. Padli sklárske fabriky, aj menšie strojárske výroby. Ak som nechcel zostať nezamestnaný, musel som niečo vymyslieť.“
Na pár týždňov si našiel prácu v Česku, ale rýchlo sa vrátil. „Máme štyri deti a žena to sama doma zvládala ťažko. Rozhodol som sa preto zabojovať doma.“
Veľmi mu pomohol aj rekvalifikačný kurz, ktorý organizoval úrad práce. „Mal veľmi slušnú úroveň, čerpám z týchto poznatkov dodnes.“ Naučil sa základy marketingu, účtovníctva, aj pracovnoprávnych vzťahov.
Stroje, koré potreboval na prácu, neboli drahé. Zložitejšie bolo spracovať podnikateľský projekt. „Veľmi dlho som zvažoval, do čoho sa pustiť. S odstupom môžem povedať, že som si vybral dobre,“ hovorí podnikateľ.
Záujem o drevné štiepky, aj s výkopové práce v posledných rokoch rastie. V okolí vzniklo niekoľko chatových osád, v ktorých chcú mať ľudia studne.
Úrad kontroloval, či podporu využil efektívne, výhrady však nemal. „ Je to veľmi dobrá možnosť a ak sa naskytne šanca, treba ju využiť,“ hovorí Kaločai.