
FOTO PRE SME – LUBOS PILC
POPRAD – Každoročným tradičným poveľkonočným rituálom na hraničných priechodoch medzi Slovenskom a Poľskom je prechod stád oviec, ktoré „najlepšie“ mesiace roku strávia na zamagurských pasienkoch. Napriek prijatiu mimoriadnych veterinárnych opatrení v súvislosti s výskytom slintačky a krívačky v Európe, je reálne, že Poliaci prídu pásť svoje obce na Zamagurie aj v tomto roku.
Vlani prekročilo našu severnú štátnu hranicu asi šesťtisíc oviec. „V Poľsku, vzhľadom na početnosť domácich ovčích čried, majú nedostatok pasienkov. U nás zase ťažíme z prirodzeného spôsobu kultivácie krajiny, ako aj zo skutočnosti, že spracovatelia mlieka si prídu na svoje už na našej strane hranice,“ informoval nás riaditeľ regionálneho odboru ministerstva pôdohospodárstva v Poprade Ing. Daniel Rataj.
Korene tohto recipročného vzťahu siahajú do prvej polovice minulého storočia. Viackrát sa vtedy menili štátne hranice, pričom pôda niektorých poľských hospodárov zostala na území Slovenska.
„Ak sa v priebehu nasledujúcich dní, prípadne týždnov, nevyskytnú u našich severných susedov ani na Slovensku žiadne prípady ochorenia slintačky a krívačky, zrejme nebude nik namietať proti tomu, aby ovce prekročili štátnu hranicu aj tohto roku,“ uviedol D. Rataj.
Riaditeľ regionálnej veterinárnej správy v Poprade MVDr. Štefan Kohút uviedol, že základnou podmienkou vydania povolenia je, aby sa na území Poľska nevyskytlo žiadne ohnisko ochorenia na slintačku a krívačku. „Dnes ešte nevieme, či ovce pôjdu cez dezinfekčný brod alebo len cez rohože. Môže sa tiež stať, že spomenuté ochranné opatrenia budú už zrušené,“ hovorí Š. Kohút.
Ako ďalej uviedol, sprísnil sa spôsob vybavovania žiadostí o ich pasenie na území cudzieho štátu. Žiadatel okrem iného musí disponovať aj mapkou s presným vymedzením, na ktoré pasienky bude ovce vyhánať.
ROBERT JURIŠ