Opozičné Fórum národnej spásy – združenie hnutí a strán za Kučmovo odstúpenie – tvrdí to druhé. Už od decembra trvajú v Kyjeve demonštrácie. Tajné nahrávky z prezidentovej kancelárie vraj dokazujú, že prezident si objednal vraždu kritického novinára Heorhija Gongadzeho. Opozícia ho obviňuje aj z neschopnosti zlepšiť ekonomiku krajiny a mafiánskych spôsobov upevňovania osobnej moci pomocou zastrašovania kritikov a udeľovania výhod a statkov verným stúpencom.
Kučma sa bráni proti obvineniam – jeho kritikom ide len o prevzatie moci, ale nemajú nijaký konštruktívny program. „Prišli sme vlani o veľa pozitívnych výdobytkov v ekonomike a politike vinou istých politikov – tých agresívnych, ktorým ide len o ich firmu a osobné záujmy a ambície,“ povedal koncom marca na stretnutí s podnikateľmi. Sám s opozíciou odmieta viesť dialóg, hoci ho na to zahraničie vyzývalo.
Výbor RE navrhuje vylúčenie
Kučma je pre Západ dôležitým partnerom, ktorý proklamoval vždy ochotu úzko spolupracovať (pri zachovaní dobrých vzťahov s Ruskom). Keď vlani v októbri bez udania dôvodu odvolal ministra zahraničia Borisa Tarasjuka, súdilo sa, že pronatovsky orientovaný diplomat „len“ neuspel pri vytváraní dobrého obrazu Ukrajiny, ktorú v tom čase zahraničie kritizovalo pre pomalý postup reformy. To však už v krajine kvasil súčasný škandál – na smetisku sa našlo bezhlavé Gongadzeho telo.
Ukrajine dnes hrozí, že sa dostane na čiernu listinu. Monitorovací výbor Rady Európy v piatok jednomyseľne navrhol pozastavenie jej členstva. Výbor Rady Európy Ukrajine vyčíta, že neprijala niektoré zákony týkajúce sa ochrany ľudských práv a reformy občianskeho a trestného kódexu.
Je znepokojený vraždami a zastrašovaním novinárov, členov parlamentu a opozičných politikov a zneužívaním právomoci úradov vo vzťahu k slobode prejavu a zhromažďovania. „Všetky strany by mali zvážiť zodpovednosť a v tomto smere je postoj prezidenta kritický,“ konštatoval spoluspravodajca výboru Hanne Severinsen.
Ak návrh prejde, bude to prvý prípad v 51-ročnej histórii organizácie. Dosiaľ čosi podobné hrozilo len Rusku – za porušovanie ľudských práv v Čečensku.
Vyšetrovanie na mŕtvom bode
Vplyvných odporcov má Kučma v osobe socialistu Oleksandra Moroza, ktorý pásky o jeho údajnom zločine zverejnil, a v bývalej vicepremiérke pre energetiku Julii Tymošenkovej. Tú prezident odvolal a nechal uväzniť pre podvody, nedávno ju však prepustili na slobodu pre nedostatok dôkazov. Dnes je Tymošenková aktivistkou za referendum o Kučmovom odvolaní.
Hoci prezident prizval ku kauze Gongadze vyšetrovateľov z FBI, vymenil šéfa rezortu vnútra a pásky s jeho hlasom si vypočuli aj zahraniční experti, stále nie je jasné, kto novinára zavraždil, či jeho vraždu skutočne objednal Kučma alebo niekto z jeho ľudí a či vôbec ide o Gongadzeho telo. Tento týždeň chystá opozícia ďalšie pouličné protesty.
BAŠA JAVŮRKOVÁ