Niekoľkotýždňová ústavná kríza na Ukrajine nabrala na obrátkach vo štvrtok, keď prezident Viktor Juščenko odvolal generálneho prokurátora. Vláda premiéra Viktora Janukovyča to však neakceptovala a vyhlásila boj o prokuratúru. Jej budovu obsadili jednotky ministerstva vnútra, ktoré má pod kontrolou Janukovyč.
Reči o prevrate
Pre vyhrotenú krízu prezident Viktor Juščenko odvolal návštevu Česka, kde sa mal zúčastniť na summite stredo– a východoeurópskych prezidentov. Kyjev neopustil ani premiér Janukovyč, ktorý mal byť včera zasa na Jalte. Obe znepriatelené strany sa teraz obviňujú z pokusu o štátny prevrat.
Po stretnutí s Juščenkom tajomník Rady národnej bezpečnosti a obrany Alexander Turčinov pripustil, že môže byť použitá sila. „Prezident má všetky možnosti a právomoci prerušiť páchanie zločinov a zastaviť tých, ktorí rozdúchavajú nebezpečný občiansky konflikt,“ povedal novinárom.
Silu pritom už použili Janukovyčovi ľudia. Jemu lojálny minister vnútra Vasilij Cuško vzal v noci na piatok útokom generálnu prokuratúru. Rozhodol sa potom, čo vo štvrtok prezident odvolal generálneho prokurátora Svjatoslava Piskuna a na jeho miesto dosadil Viktora Šemčuka. Minister vnútra so svojím oddielom Berkut dosadil späť do kancelárie Piskuma a vyhodil Šemčuka.
Parlament ministra podporil, kým prezident ho obvinil z pokusu o násilné prevzatie moci. Cuško trvá na svojej pravde, iba sa ospravedlnil za „emotívne správanie“ a vzápätí sľúbil, že kto použije ako prvý silu, „dostane do zubov“.
Vnútro verzus obrana
Na Ukrajine panuje dvojvláda. Prezident Juščenko a jeho stúpenci sa podriaďujú svojim zákonom, vláda na čele s Janukovyčom a parlament ignorujú hlavu štátu a vydávajú vlastné zákony. Včera parlament vyzval ozbrojené sily, aby zostali verné „ústave a zákonu“ a zachránili Ukrajinu pred občianskou vojnou. S rovnakou požiadavkou sa obrátil na armádu a políciu i prezident Juščenko.
Juščenko včera podpísal výnos, ktorým si podriadil vojská ministerstva vnútra spadajúce pod ministra Cuška a poveril ich ochranou štátnych budov. Ministerstvo vnútra sa prezidentovi odmieta podriadiť, kým minister obrany Anatolij Gricenko a niektorí velitelia vojsk ministerstva vnútra hlave štátu vyslovili vernosť.
Vláda a prezident sa od marca nevedia dohodnúť na termíne predčasných volieb. Až teraz sa však ich spor prejavil aj v silových štruktúrach.
Do kyjevských ulíc sa medzitým vrátili demonštranti. Početnejší boli stúpenci premiéra Janukovyča, ktorí zablokovali viacero inštitúcií, vrátane ústavného súdu.
Na situáciu zareagovala aj Európska únia, ktorá vyzvala Kyjev, aby problém vyriešil s pokojom.
Stĺpček Petra Schutza
Brány Kyjeva
Pokus Viktora Juščenka o zosadenie generálneho prokurátora posunul dlhodobý konflikt medzi prezidentom
a premiérom Ukrajiny do štádia, ktoré musí ako bezpečnostné riziko vnímať celá Európa. Ak dve mocenské centrá v Kyjeve nenájdu cestu k dohode, na stôl sa dostanú scenáre občianskej vojny a rozdelenia štátu na západnú a východnú Ukrajinu.
Riešiť, ktorá zo strán má viac pravdy, je v tomto chaose zbytočná námaha. Juščenko vyplytval politický kapitál i mravný étos oranžovej revolúcie a Janukovyč nie je postava, ktorá si zaslúži gram sympatie či pochopenia. Slovenský i európsky záujem je pokojné, demokratické a ústavné riešenie, ktoré nebude znamenať zásadný odklon od doterajšieho kurzu ukrajinskej zahraničnej politiky. Debaty o predĺžení širokorozchodnej sú inšpiratívne, len nesmú odpútavať od faktu, že štátom, ktorý je dva kroky od občianskej vojny, vedú prepravné trasy plynu aj ropy.
Autor: Agentúra Epicentrum