BRATISLAVA. Počty žiakov v triedach sa nebudú znižovať tak skoro, ako minister školstva Ján Mikolaj z SNS plánoval. Minulý týždeň hovoril, že zmena bude platiť od septembra.
Najviac 28 žiakov v triede mala pôvodne predpísať nová vyhláška. Mikolaj dnes hovorí, že s jej znením treba počkať na obsahovú reformu. Najradšej by bol, keby počty určil priamo nový zákon. Jeho zásady však predstaví až koncom júna.
„Je to pre mňa šok,“ hovorí o zmene Mikolajovho postoja šéf školských odborárov Ján Gašperan. Menšie triedy žiadali práve odbory, ktoré chceli zabrániť ďalšiemu prepúšťaniu učiteľov. „Je to nekorektné.“ Hovorí, že s ministrom sa seriózne dohodol, a ten to aj verejne prezentoval.
Riaditelia škôl ohlásenú zmenu vítali, hoci chýbala analýza, koľko bude stáť. Tešili sa, že sa učiteľom zlepšia podmienky na vyučovaní.
Niektorým školám však môže znižovanie spôsobiť aj problémy. Napríklad Základná škola na Ulici Dargovských hrdinov v Humennom už nemá priestory pre ďalšie triedy, ktoré by museli vzniknúť. Riaditeľ školy Miroslav Postihač preto navrhuje prechodné ustanovenia, aby sa školy na viac tried dokázali postupne pripraviť. „Som za zmenu, ale nedá sa robiť narýchlo.“
Znižovanie počtu žiakov nesúvisí len so zvyšovaním kvality výučby, ale podľa Mikolaja reaguje aj na demografický vývoj. Počet detí podľa neho klesá.
Štatistika hovorí niečo iné. V súčasnosti sa síce rodí ročne menej detí, ale v rokoch 2003 až 2005 ich počet rástol.
Mierny pokles nastal vlani, no podľa Michaely Potančokovej z Výskumného demografického centra bude v najbližších rokoch počet narodených detí rásť. Vysvetľuje to tým, že rodiť začali ženy, ktoré si pôrod odkladali do vyššieho veku a trend bude pokračovať.
Keďže do roku 2003 počty živonarodených detí klesali, tri roky bude ešte klesať aj počet prvákov. Asi o štyri roky podľa Potančokovej začnú ich počty mierne rásť. Demografi predpokladajú, že nárast počtu žiakov sa výraznejšie prejaví o desať rokov. Školy by sa na to mali pripraviť.