Delegáti konferencie OSN o kazetových bombách sa zišli v Lime, aby dospeli k dohode, ktorá by zakázala používanie, výrobu a skladovanie kazetovej munície. Tá totiž často zabíja najmä nevinných civilistov.
Podobnú dohodu sa podarilo podpísať pred desiatimi rokmi v nórskom Osle. Tá zakazovala používanie pozemných mín.
Jedna bomba obsahuje až niekoľko stoviek menších hlavíc, ktoré vybuchujú po uplynutí vopred nastaveného času. V praxi to tak však nefunguje.
Mnohé bomby explodujú, až keď na ne roky po zhodení natrafia nič netušiaci civilisti, zväčša hrajúce sa deti.
Napríklad tridsať rokov po vietnamskej vojne má táto juhoázijská krajina na svojom území stále milióny týchto nebezpečných hlavíc. Napriek negatívam kazetových bômb sa ich však svetové veľmoci nechcú vzdať.
Zástupcovia Spojených štátov, Ruska a Číny do peruánskej metropoly ani neprišli. Práve oni pritom patria k najväčším výrobcom tejto munície.
Tokio: Až keď kývnu všetci
Podporu nemôžu organizátori očakávať ani od Japonska, ktoré sa ich rovnako nechce vzdať. Kritika podľa japonského ministra obrany Fumia Kjumu patrí štátom, ktoré ich používajú v útočných vojnách. „Je na sto percent isté, že Japonsko nikdy nepoužije kazetové bomby na ofenzívne účely,“ povedal Kjuma pre agentúru Reuters. Podľa neho je akákoľvek dohoda neefektívna, ak ju nepodporia najväčší producenti zbraní.
Deklaráciu, ktorú iniciovalo 46 krajín už vo februári v Nórsku, by malo podpísať ďalších asi tridsať štátov. Nechýba medzi nimi Laos, ktorého územie je doslova posiate nevybuchnutými hlavicami týchto bômb.
Odmietavé stanovisko svojou neúčasťou dal naopak najavo Izrael, ktorý bol minulý rok ostro kritizovaný za použitie kazetových bômb v južnom Libanone počas vojny proti Hizballáhu. Svojho zástupcu nevyslali ani Austrália, India či Pakistan.
Úspechom je však získanie podpory od ďalších vlád. Svoj podpis pod dohodu pridajú Grécko, Nigéria, Thajsko, Saudská Arábia či Jemen, ktorí takéto bomby skladujú.
Veľká Británia, ktorá kazetové bomby použila v Iraku či v Kosove, síce podporuje túto iniciatívu, ale chce si ponechať takzvané inteligentné hlavice, ktoré sa po minutí cieľa zničia samy. Ako jedna z prvých veľmocí Británia v marci zničila všetky kazetové hlavice starého typu a prestala ich používať.