Sýria si zajtra opäť za prezidenta zvolí Bašira Assada. Či lepšie povedané v referende potvrdí jeho ďalší sedemročný mandát. Nikto nepochybuje, že to tak nebude. Je to jedna z mála istôt v živote Sýrčanov. Assad však už nie je tým mladým a perspektívnym lídrom ako pred siedmimi rokmi, keď začal prepúšťať politických väzňov. Zo sľúbených reforiem sa neuskutočnilo skoro nič, neuvoľnili sa politické pomery ani sa výrazne nezlepšil život občanov.
Práve naopak: za Assadovej vlády sa pre miešanie sa do záležitostí Libanonu či Iraku dostala do sporov s Američanmi aj Francúzmi, za čo si vyslúžila pomerne citeľné sankcie. Ako napísal International Herald Tribune, Sýrii chýbajú okrem iných „malých“ vecí súčiastky do amerických Boeingov aj niektoré lieky a medicínske prístroje. Medzinárodnému postaveniu krajiny neprispeli ani obvinenia, že jej tajná služba stála za vraždou libanonského expremiéra Rafika Haríriho.
Tvrdý režim
Assadov režim tvrdo potláča disidentov - len pred pár týždňami štyria významní opoziční lídri dostali dlhoročné tresty. Vo väzeniach sedí ďalších asi tritisíc Assadových politických oponentov. Nikto ich nesúdil, mnohým ani nepovedali, z čoho sú obvinení. Sýria čelí vážnemu problému irackých utečencov, ktorí predstavujú ekonomickú záťaž aj bezpečnostné riziko. V krajine vládne strach, ľudia sa boja rozprávať.
Viacerí analytici však vyhlasujú, že s Assadom to nie je až také zúfalé. Prezident, ak bude dobre manévrovať, môže veľa ťažiť zo súčasných amerických problémov v regióne. Napriek sankciám sa už uskutočnili opatrné americko-sýrske rozhovory o situácii v Iraku. Sýria má stále slovo v rozbúrenom Libanone a dobré vzťahy s problematickým iránskym režimom. Mohla by tak vystupovať ako prostredník.
Úplne zbytočná predreferendová kampaň bola optimistická a vo veľkom štýle. Ulice sýrskych miest zdobili podľa svetových agentúr obrovské Assadove bilbordy, spievala sa nová pieseň s refrénom Assad, milujeme ťa.
Minulý mesiac sa na parlamentných voľbách, ktoré pri vláde ponechali Assadovu stranu Baas, zúčastnilo podľa západných diplomatov maximálne 15 percent ľudí. Oficiálne zdroje uvádzali číslo presahujúce 50 percent.