BRATISLAVA. Keď pominú maturity a štátnice, medzi nezamestnaných môžu pribudnúť absolventi škôl. Z dlhodobého hľadiska ich však ubúda. Kým na konci vlaňajšieho apríla ich bolo 16 700, teraz už len 12-tisíc.
Čerstvému absolventovi strednej školy školský rok trvá až do 31. augusta, takže, ak sa medzitým neprihlási na úrade práce, sociálnych vecí a rodiny, prídavok naňho rodičovi patrí aj za júl a august.
Stredoškolák môže
Tatiana Melikantová z Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Spišskej Novej Vsi hovorí, že stredoškolák nemusí požiadať o zaradenie do evidencie nezamestnaných okamžite. „Má nárok na prázdniny v roku, v ktorom ukončil štúdium.“ Žiadosť môže podať až po 31. auguste. Ak to urobí do 7. septembra, úrad ho zaeviduje spätne, s platnosťou od 1. septembra, takže mu „štát“ ani na deň neprestane platiť poistné na zdravotné poistenie.
„Od 1. septembra je takáto osoba povinná si začať platiť poistné sama, ak sa neprihlási na úrade práce ako uchádzač o zamestnanie, nezamestná sa, alebo nepokračuje v štúdiu,“ pripomína hovorkyňa Všeobecnej zdravotnej poisťovne Petra Balážová. Ak sa na úrade práce prihlási hneď po ukončení školy, po doručení oznámenia o neprijatí na vysokú školu či cez prázdniny, úrad ho zaeviduje dňom, keď to urobil. Aj v takomto prípade štát zaňho ďalej platí zdravotné poistné, jeho rodičovi však prestanú vyplácať prídavky na deti.
Vysokoškolák musí
Vysokoškolákovi sa štúdium skončí urobením štátnice. Ak sa na úrade práce prihlásil do siedmich dní, evidujú ho od druhého dňa po štátnici, takže štát zaňho nepretržite platí poistné na zdravotné poistenie.
Ak sa na druhý deň po skončení školy nezamestná, sám si musí začať platiť poistné, hovorí Balážová. Za toho, kto už jednu vysokú školu absolvoval, „už štát poistné neplatí ani vtedy, ak sa prihlási na štúdium na ďalšej vysokej škole, aj keď ešte nedosiahol 26 rokov“, upozorňuje Balážová.
Evidovaný absolvent školy musí reagovať na ponuky práce, hľadať si zamestnanie, preukazovať to úradu pri pravidelných návštevách a tak ďalej. Popritom môže využiť napríklad príspevok na absolventskú prax, príspevok na samostatnú zárobkovú činnosť, vzdelávanie a prípravu pre trh práce, informačné a sprostredkovateľské služby, odborné poradenské služby, vyratúva Melikantová.
Aké možnosti absolventi škôl majú
- Ak nechcú ďalej študovať alebo sa inak vzdelávať, zrejme najlepšie by bolo, keby sa zamestnali.
- Ak si nemôžu nájsť prácu, môžu sa prihlásiť na úrade práce, sociálnych vecí a rodiny. Úrad im môže nejakú prácu sprostredkovať, alebo po najmenej štyroch mesiacoch v evidencii nezamestnaných prispieť na podnikanie.
- Ak ešte nemajú prax, ako evidovaní nezamestnaní môžu vykonávať absolventskú prax.
- Ak chcú pracovať v inom odbore ako vyštudovali, no nie sú na to dostatočne kvalifikovaní, môžu sa rekvalifikovať. Aj na to im úrad práce môže prispieť.
- Pracovať môžu dokonca aj vtedy, ak sú v evidencii nezamestnaných. Len to nesmú robiť viac ako 64 hodín mesačne a zarábať viac ako 3200 korún mesačne. Inak by ich z evidencie vyradili.
Trvanie nároku na prídavok
Prídavok na dieťa rodič dostane aj za mesiace:
od skončenia štúdia na strednej škole do najbližšieho 31. augusta alebo až do zápisu na vysokú školu najneskôr v októbri toho istého roka,
od skončenia posledného ročníka strednej školy do vykonania maturitnej alebo záverečnej skúšky, najdlhšie do 31. augusta toho istého roku,
od skončenia bakalárskeho štúdia, ktoré podľa študijného programu nepresiahlo štandardnú dĺžku, do zápisu na magisterské, inžinierske alebo doktorské štúdium najneskôr v októbri toho istého roka.
Prídavok rodič nedostane
Prídavky rodičovi nepatria, ak dieťa:
od skončenia štúdia na strednej škole do najbližšieho 31. augusta pracuje inak ako na základe dohôd o brigádnickej práci študentov alebo o vykonaní práce, alebo bolo zaradené do evidencie nezamestnaných,
štúdium prerušilo.