Ruský polkrok k Transpetrolu

Odvolací súd v Amsterdame vo štvrtok rozhodol, že ak je vyhlásenie bankrotu ruského koncernu Jukos právoplatné, môže ruský správca rozhodovaťv holandských dcérach.

Minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek (vpravo) sa v auguste na stretnutí s predstaviteľmi spoločnosti Yukos Finance B.V., šéfom Jukosu Stevenom M. Theedom (druhý sprava) a viceprezidentom Jukosu Yurim Beilinom (druhý zľava) dohodli na spätnom odkúpení akMinister hospodárstva Ľubomír Jahnátek (vpravo) sa v auguste na stretnutí s predstaviteľmi spoločnosti Yukos Finance B.V., šéfom Jukosu Stevenom M. Theedom (druhý sprava) a viceprezidentom Jukosu Yurim Beilinom (druhý zľava) dohodli na spätnom odkúpení ak (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA. Správca konkurznej podstaty ruského ropného gigantu Jukos Eduard Rebgun si podľa odvolacieho súdu v Holandsku môže uplatňovať svoje akcionárske práva aj na akcie spoločností registrovaných v Holandsku. Ide napríklad o spoločnosť Yukos Finance B. V., ktorá odkúpila v roku 2002 49 percent akcií slovenského ropného prepravcu Transpetrol za 74 miliónov dolárov.

„Odvolací súd teda potvrdil rozhodnutie nižšieho súdu, že v prípade legitímnosti vyhlásenia bankrotu firmy Jukos v Rusku je Rebgun oprávnený zastupovať spoločnosť Jukos aj v Holandsku,“ povedala hovorkyňa Yukos International UK Claire Davidson.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Hovorca ministerstva hospodárstva Branislav Zvara povedal, že práve problém, kto môže nakladať s akciami Transpetrolu, nazýva ministerstvo „komplikovanou právnou situáciou“. Ministerstvo v súčasnosti podľa neho hľadá miesto, kde by sa stretli zástupcovia Yukos Finance, ruského Jukosu a slovenskej vlády spolu za jedným rokovacím stolom. To, či je rozhodnutie holandského súdu posunom v celom probléme, je podľa Zvaru „otázkou na právnikov“.

Bankrot je vraj nelegitímny

Riaditelia Yukos Finance však naďalej považujú vyhlásenie bankrotu ruského Jukosu za nelegitímne. „Táto otázka bude posúdená v ďalšom, riadnom súdnom konaní v Holandsku, v tejto veci sa už vykonali potrebné procedurálne kroky,“ povedala Davidsonová. Dodala, že proti štvrtkovému rozhodnutiu sa chcú riaditelia Yukos Finance odvolať na najvyšší súd v Holandsku.

SkryťVypnúť reklamu

Napriek tomu, že vyhlásenie bankrotu spoločnosti Jukos nemá podľa Davidsonovej v Holandsku právnu silu, ruský správca môže na základe rozhodnutia odvolacieho súdu tiež meniť členov manažmentu v jej holandskej dcérskej spoločnosti Yukos Finance. „Je to pre nás sklamanie, ale pozícia riaditeľov Yukos Finance Brucea Misamora a Davida Godfreyho zostáva nezmenená, keďže stále nebola zodpovedaná otázka legitímnosti vyhlásenia konkurzu ruského Jukosu. Naďalej budeme pokračovať v našom úsilí pri dokazovaní tejto skutočnosti na pôde holandských súdov,“ povedala Davidsonová.

Neúspešná dohoda

Práve s Misamorom a God­freyom sa 9. augusta minulého roku dohodol slovenský minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek na spätnom odkúpení akcií slovenského prepravcu ropy Transpetrol. O štyri dni neskôr však týchto manažérov spoločnosti Jukos Finance odvolal ruský správca konkurznej podstaty Jukosu Eduard Rebgun, podľa ktorého konali proti záujmom akcionárov, keď rokovali o predaji zahraničných aktív Jukosu.

SkryťVypnúť reklamu

Odvolaní riaditelia Yukos Finance však vzhľadom na nezodpovedanú otázku o legitimite vyhlásenia bankrotu v Rusku považujú právoplatnosť svojho odvolania stále za nejedno­značnú.

Spätné získanie akcií je otázne

V čase, keď sa objavili prvé problémy okolo ruského Jukosu, chcela slovenská vláda odkúpiť akcie Transpetrolu späť do vlastníctva štátu. Po voľbách chcel aj nový minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek zí­s­kať akcie pre štát.

Neskôr však ministerstvo stanovilo podmienky, za kto­rých by súhlasilo s prevodom akcií na inú firmu. Jednou z hlavných podmienok bolo, aby sa nový akcionár vzdal manažérskej kontroly v podniku.

Po rokovaniach slovenských predstaviteľov v Rusku sa objavili aj špekulácie, že akcie Transpetrolu získa ruský koncern Gazprom. Ruský denník Vedomosti sa odvolával na výroky bývalého viceprezidenta predstavenstva skrachovaného Jukosu Alexandra Temerka. Tieto informácie slovenská strana nepotvrdila.

SkryťVypnúť reklamu

Jukos, kedysi najväčšia ruská ropná spoločnosť, sa dostal do problémov, keď mu ruské daňové úrady vyrubili pohľadávku za nezaplatené dane vo výške 27,5 miliardy dolárov.

Autor: ik

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 588
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 314
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 713
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 125
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 341
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 906
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 870
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 384
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu