BRATISLAVA. Filozofická fakulta Univerzity sv. Cyrila a sv. Metoda v Trnave pozastavila distribúciu zborníka, v ktorom traja pedagógovia jej katedry histórie kritizujú prácu dekanky, a celkové pomery na fakulte. „Pripomína to praktiky pred rokom 1989,“ hovorí jeden z autorov zborníka Historické rozhľady Martin Lacko.
Zborník vyšiel minulý rok v novembri v náklade 300 kusov. Fakultný senát pred mesiacom navrhol, aby zborník skartovali, napokon však padlo len rozhodnutie o pozastavení distribúcie. Dvesto kusov vedenie fakulty stiahlo a uložilo na edičnom oddelení univerzity.
„Nepovažujem za vhodné, aby sa dostal von bez vedomia fakulty aj redakčnej rady, ktorá sa od neho dištancovala. Ďalšie kusy sa už nebudú distribuovať, zborník bude archivovaný v priestoroch školy,“ potvrdila SME dekanka fakulty Gabriela Ručková.
Boj o peniaze
Vedeniu fakulty prekáža úvodník takmer 400-stranového zborníka, v ktorom jeho autori tvrdia, že fakulta na čele s dekankou toleruje čudné praktiky pri skúšaní študentov.
„Je príznakom zvrátenosti, ak sa študenti vyhrážajú svojim učiteľom, že sa postarajú o ich vyhodenie z práce, keď ich nenechajú prejsť,“ píše sa v úvodníku.
Vedenie fakulty však namiesto toho, aby rázne zasiahlo, vychádza študentom v ústrety, tvrdí Lacko. „Dôkazom sú čierne termíny, anulovanie nevhodných výsledkov skúšok, podvodný zápis v indexe či tlak na pedagógov, aby boli pri slabších študentoch zhovievaví.“
Ďalší zo spoluautorov zborníka Ivan Varšo sa vraj stretol aj s prípadom, keď študentka evidentne nesplnila podmienky na obhajobu diplomovky ani úspešné absolvovanie ústnej skúšky.
„Napriek tomu nás vedenie dotlačilo, aby sme ju nechali prejsť. Za normálnych okolností by sa 60 až 70 percent študentov ani nedostalo do školy,“ tvrdí Varšo.
Lacko povedal, že existujú aj prípady „dodatočných“ termínov komisionálnych skúšok, na ktoré idú študenti, keď neprejdú ani na tretí riadny termín. „Stalo sa, že študentka ju neurobila. Dostala ďalší termín a novú komisiu, kde už prešla.“
Rektor: Je to vec fakulty
Vysoké školy dnes dostávajú peniaze z rozpočtu podľa počtu študentov. „Z tohto dôvodu robí fakulta všetko pre to, aby prešli do ďalších ročníkov. Bez ohľadu na ich schopnosti,“ povedal Lacko.
Dekanka Ručková pripúšťa, že na Katedre histórie boli problémy, podľa nej sa však postupne riešia. „Neviem o nijakých čiernych termínoch ani iných praktikách. Nedávno sme sa však zaoberali prípadom, keď študentka sfalšovala podpis vyučujúceho v indexe. Na základe toho sme ju vylúčili zo školy,“ hovorí.
Rektor univerzity Eduard Kostolanský povedal, že o problémoch so zborníkom nevedel. „Počujem to prvýkrát.“ Je však podľa neho vecou Filozofickej fakulty, ako s ním naloží. Aj podľa Kostolanského už v prípadoch, o ktorých hovoria autori zborníka, škola vyvodila personálne dôsledky.
Historické rozhľady vychádzajú tri roky, aktuálne vydanie obsahuje najmä príspevky k slovenským dejinám 20. storočia. Pozastavené číslo chcú zostavovatelia zborníka zverejniť na internete.