Mary Douglasová rodená Tewová patrila k najvýznamnejším svetovým vedcom, študujúcim originálnym spôsobom ľudské spoločnosti, kultúry a skupiny. Zomrela v Londýne vo veku 86 rokov na rakovinu.
Vyštudovala prestížny Oxford, v roku 1951 sa preslávila výskumom života kmeňa Lele v Belgickom Kongu, dnešnom Zaire. Douglasová napísala takmer dvadsať vplyvných, občas aj provokujúcich kníh; jej štýl bol svieži a nápaditý, myšlienky netradičné až kontroverzné. V jednej z najznámejších prác s názvom Riziko a kultúra (1982, spoluautor A. Wildavský) dokazuje, že vôbec nie sme takí odlišní od prírodných národov, ako si myslíme. Zaoberá sa v nej aj ideológiou amerického ekologického či protijadrového hnutia, v ktorých vidí črty náboženských hnutí minulosti (sama bola praktikujúcou katolíčkou). Inou jej doteraz diskutovanou knihou je Čistota a nebezpečenstvo (1966). V ďalších dielach sa venuje problematike AIDS, sociálnej spravodlivosti, humoru, interpretácii Biblie, symbolike jedla a konzumnému správaniu (hromadenie vecí môže symbolizovať snahu dať svojmu životu nejaký zmysel). V slovníkoch sa o nej dočítame, že uskutočnila "originálnu syntézu štrukturálnej a symbolickej antropológie". Povedané inak - snažila sa vnímať to, čo je skryté za zrkadlom ľudských činov.
Niekoľko dní pred smrťou jej udelili vysoké britské vyznamenanie za celoživotné dielo. Mala veľkú radosť z toho, že na ceremoniáli bol princ Charles, ktorý vyštudoval antropológiu v Cambridge. (ač)