Vyššie teploty urýchľujú vývoj obaľovača jablčného. Ochrana proti nemu je v najbližších dňoch aktuálna v oblastiach ohraničených približne okresmi Bratislava, Trnava, Nitra, Levice, Lučenec, Rimavská Sobota, Košice a Michalovce od 26. do 29. mája, a to prípravkami proti húseniciam, ako sú Actellic 50 EC, Reldan 40 EC, Zolone EC, Steward, Alimetrin 10 EM, Cyper 10 EM, Cyper NC 10 EM, Cyprin 10 EC, Decis EW 50, Decis 25 Flow, Karate 2,5 WG, Karate Zeon 5 SC, Mavrik 2 F, Talstar 10 EC, Vaztak 10 EC, Vaztak 10 SC, Nurelle D, Nurelle Max, Calypso 480 EC, Mospilan 20 SP, Spintor a Trebon 10 F, ale iba vtedy, ak sme predtým nepoužili prípravky Dimilin 48 SC, Integro, Match 050 EC, Nomolt 15 SC a Rimon 10 EC.
Naopak, týchto päť prípravkov odporúčame použiť v nížinách a kotlinách severne od menovaných okresov do nadmorskej výšky 600 metrov, a to od 28. do 31. mája a v ostatných najvyšších polohách o ďalšie tri až päť dní neskôr.
Opätovne pripomíname ochranu proti pásavke zemiakovej. Najúčinnejší a z určitého pohľadu aj najlacnejší chemický spôsob je skoré ošetrenie proti mladým larvám prípravkami Bonus, Match 050 EC, Nomolt 15 SC, Novodor FC a Rimon 10 EC. Po správne vykonanom ošetrení väčšinou nie je potrebný opakovaný zásah. V neskoršom vývinovom štádiu sú tieto prípravky už neúčinné, ale môžu sa použiť ostatné prípravky, ktoré sa aplikujú v období maximálneho liahnutia, keď zároveň prvé larvy dosiahli druhý až tretí vývinový stupeň. Patria medzi ne Acord, Alifos extra, Komplet, Komplet NC, Nurelle D, Nurelle Max, Actara 25 WG, Bancol 25 WP, Calypso 480 SC, Spintor, Mospilan 20 SP a Marshal 25 EC. V mnohých prípadoch je však potrebný opakovaný zásah. Vzhľadom na pomerne vysoké teploty upozorňujeme, že účinné látky patriace medzi pyretroidy majú zníženú účinnosť pri teplotách nad 23 oC. V súčasnosti už nie je povolený nijaký prípravok proti pásavke, ktorý by obsahoval iba pyretroidnú účinnú látku, existujú však prípravky v kombinácii s týmito účinnými látkami. Upozorňujeme tiež na jedovatosť niektorých prípravkov pre včely, preto treba brať do úvahy aj kvitnúce buriny, ktoré môžu včely v hojnom počte navštevovať.
Naďalej je pozorovaný vzostup výskytu vošiek, napríklad na slivkovinách, ale aj na kapustovej zelenine. Pri silnom výskyte odporúčame použiť niektorý zo širokej palety povolených insekticídov.
Vinohradníkov upozorňujeme na paušálne ošetrovanie pred kvitnutím viniča proti peronospóre a múčnatke, bez ohľadu na priebeh počasia. Zásah proti múčnatke bude druhý v tomto roku, pričom odporúčame systémové prípravky. Najlepšie podmienky na šírenie múčnatky sú v okolí Kráľovej pri Senci, Dolných Plachtiniec, Košíc, Michaloviec, Moldavy nad Bodvou, Orechovej, Somotora a Trebišova. Proti peronospóre postačujú aj kontaktné prípravky, iba v oblastiach s veľmi vysokými zrážkami v 21. týždni odporúčame systémové prípravky. Ošetrovať treba čo najskôr, ošetrenie nemožno odkladať ani pri začiatku kvitnutia viniča.