Najväčším prínosom popínavých rastlín je schopnosť zakryť nevzhľadné zákutia a skrášliť horizontálne aj vertikálne odpočívadlá, chodníky a prístrešky. K dobrému rastu potrebujú mnohé z nich slnečnú polohu s koreňmi ukrytými v tieni. Takéto nároky majú najmä plamienky, ktorých prízemnú časť zakrývame porastom letničiek alebo drobných kríkov (vres, vresovec).
Chránené a slnečné polohy potrebujú aj teplomilnejšie druhy. Patrí k nim liana vistéria čínska, ktorej fialové strapcovité kvety sú ozdobou každej pergoly. Pri silnejších mrazoch však vymŕza. Prekrásnu bugénvileu úhľadnú však nemôžeme pestovať ani v najteplejších kútoch Slovenska. K druhom menej citlivým na chlad, ktorým sa darí v našich podmienkach, patrí ptredovšetkým brečtan popínavý, pavinič popínavý, chmeľ obyčajný, hlohyňa šarlátová a niektoré iné trvalky. Obľúbené sú aj popínavé letničky. Zo známych spomenieme rôzne druhy povojníka, pupenca, hrachora, kapucínky a tunbergie.
Popínavé letničky aj trvalky vysádzame najčastejšie na jar. Vyžadujú si priepustný, spravidla humózny substrát s dostatkom živín prístupných pre rastliny. Piesočnaté pôdy znášajú hlavne adlúmia hubovitá, anredera srdcovitolistá, azarína papuľkokvetá, glorióza pyšná, hrachor voňavý, kliant granátový, lampášik úhľadný, merémia hľuznatá, mučenka strapcovitá, povojník purpurový, periploka grécka a iné. Ílovité pôdy vyhovujú takým druhom, ako je brečtan popínavý, bršlenec popínavý, bršlen Fortuneov, chmeľ obyčajný, plamienok okrasný, plamienok zvončekokvetý, vistéria japonská, vlkovec veľkolistý, zemolez lesklý a niektoré ďalšie. Karbonátové pôdy obľubuje aktinídia kolomiktová, akébia päťpočetná, azarína papuľkokvetá, bršlenec popínavý, hortenzia popínavá, hrachor širokolistý, hrachor veľkokvetý, jazmín lekársky, mučenka belasá, pohánkovec čínsky, viničovec krátkostopkatý, vistéria čínska a podobne.
Autor: Zoltán Bedrna