Časť bezpečnostnej bariéry oddeľujúcej Izrael od palestínskeho západného brehu stojí už päť rokov, ďalšie časti sa pre veľkú finančnú náročnosť aj súdne spory stavajú len pomaly. Izraelčanom priniesla výrazné zníženie počtu teroristických útokov (podľa rôznych zdrojov od 70 až cez 90 percent), medzinárodnú kritiku a nie príliš pekný výhľad z okien mnohých domov. Palestínčanom zase riadne skomplikovala život, ešte viac ich vystavila "buzerácii" izraelských vojakov a policajtov a podľa niektorých názorov im tiež ukrojila v prospech židovského štátu časť územia, na ktorom plánujú vybudovať svoj štát.
Mimoriadne škaredo bariéra vyzerá hlavne v Jeruzaleme. O tom, ako si Palestínčania musia pre ňu nadchádzať desiatky kilometrov, aby sa dostali domov či k lekárovi, čítajú Izraelčania v novinách pomerne často. Aj tak sú presvedčení, že bezpečnostná bariéra je v poriadku, lebo chráni životy. Izraelská vláda, podobne ako Američania v Bagdade, tiež hovorí, že ak sa situácia zlepší alebo sa dospeje k nejakej rozumnej dohode medzi ňou a Palestínčanmi, nemá problém plot "vystrihať" a betónové panely zbúrať.
Apropo betón. Izraelské a svetové PR agentúry, ktoré si najala vláda aj vládni úradníci sú poriadne nahnevaní na svetové médiá, ktoré s obľubou publikujú zábery na tú časť bariéry, ktorá je postavená z betónových blokov. Pritom práve z tohto materiálu je postavených menej ako päť percent bariéry. Fotografie plotu z "pletiva" nie sú veľmi rozšírené.
Problém je aj v tom, ako bariéru nazývať. Izrael hovorí o plote, Palestínčania o múre. V arabských a niektorých západných médiách sa píše aj o "stene apartheidu" či "Berlínskom múre Blízkeho východu".
Izrael si za to, čo označuje za nevyhnutný bezpečnostný prvok, vyslúžil veľkú kritiku. Medzinárodný súdny dvor v Haagu výstabu bariéry vo svojom nezáväznom stanovisku označil za ilegálnu a vyslovil sa za zastavenie jej výstavby. Izrael jeho rozhodnutie síce vypočul, ale vyhlásil, že ho nebude rešpektovať. Po rozhodnutí svojho Najvyššieho súdu, ktorý spochybnil trasu viac ako 650 kilometrov dlhej bariéry, však isté zmeny urobil.
Z palestínskeho pohľadu však stále zasahuje do ich územia a komplikuje im život.
(mik)