Ruský prezident Vladimir Putin končí už o necelý rokv marci. Kedy, keď nie teraz, by sme to mali využiť, hovorí líder ruskej opozície GARRY KASPAROVv rozhovore pre SME.
Má byť Európa proti Rusku tvrdšia? Nemala by siahnuť k sankciám?
„Sankcie rozhodne nie proti ruskému štátu, pretože Putin nie je celé Rusko. Európa aj Amerika by sa mali vyhnúť používaniu dvojitého metra. Nepredstierať, že Putin je demokratický vládca. Jeho prijímanie ako demokrata zo strany Busha, Blaira, Chiraca, Berlusconiho, režim aktívne využíval a využíva vo svoj prospech a ako zbraň proti nám, opozícii. Ako máme získať dôveryhodnosť medzi ľuďmi, keď našu kritiku Putina spochybňujú tí, ku ktorým sa obraciame?“
Mali by teda európski politici prestať s Putinom komunikovať, kým nepoľaví?
„Dohodovanie bežných obchodných dohôd, pri ktorých zaznie oprávnená kritika režimu, ako sa stalo v Samare, je v poriadku. Kritické poznámky kancelárky Merkelovej ruská televízia síce vystrihla, ale všetci cítili, že to pre Putina nebola príjemná schôdzka. Európska únia tu po prvý raz hovorila jedným hlasom, čo je veľmi dôležité a mala by sa toho držať. Západní lídri by sa však nemali s Putinom stýkať automaticky. Zbytočne diskreditujú sami seba. Nepotrebujú to. Európa nie je bezmocná. Ruská ekonomická elita má svoje peniaze hlavne v Európe, s ňou spojila svoju budúcnosť a blahobyt.“
Ruský prezident si v poslednom čase vytvoril mnoho nepriateľov, a je jedno, či je to Pobaltie, Poľsko alebo kaukazské republiky. Čo tým sleduje?
„Putin nemá žiadnu ideológiu. Rusko riadi ako korporáciu a jeho hlavným záujmom je zvyšovať zisky. Nerieši pritom, či ich navyšujú v demokratickom Gruzínsku alebo totalitnom Bielorusku.“
Aký zisk mu plynie z vyhrážania sa Česku a Poľsku tým, že na ne zaútočí, ak si na svojom území postavia americkú protiraketovú základňu?
„Niektoré Putinove kroky nejdú vysvetliť racionálnou argumentáciou. Sedem rokov neobmedzenej moci, peňazí a beztrestnosti sa na ňom prejavili. Putin si myslí, že si môže všetko dovoliť, a že sa od neho ako od šéfa očakáva, že bude tvrdý, drsný. Presne tak sa správa.“
Má sa preto Česko báť, že príde o ruský plynpre základne, alebo si pokojne hovoriť, že ide len o rétoriku?
„Keď som povedal, že Putin stráca kontakt s realitou, neznamená to, že sa zbláznil. Hrá svoju mocenskú hru. Demokraciu a kritiku ľudských práv v Rusku prezentuje Rusom nie ako hodnotu, ale ako páku, s ktorou chce Západ dosiahnuť svoje geopolitické ciele, podobne ako sa chce Rusko presadiť pomocou ropy a plynu. Ekonomické a politické vydieranie sú súčasťou jeho nástrojov. Politici by to mali vedieť a správať sa tak, ako je najlepšie v záujme krajiny. Putin nikoho nenapadne. Spojené štáty a Západ by sa nemali nechať zastrašiť jeho oceľovými zubami.“
Ste líder Iného Ruska, zastrešujúcej skupiny ruských opozičných strán. Kandidátom na prezidenta však nechcete byť. Prečo?
„Spoločný kandidát bude musieť robiť strašne veľa kompromisov, pretože opozícia združuje ľudí z extrémnej ľavice cez liberálov až po nacionalistov. Keby som sa pre to rozhodol, musel by som sa tomu podriadiť a v niečom sám sebe klamať. Nie som dostatočne zjednocujúci človek a zrejme by som nezískal potrebnú podporu od ľudí. Svoju úlohu vidím skôr ako vyjednávač, ktorý sa bude snažiť zaistiť a udržať jednotu strán za jedným spoločným lídrom, keď si ho vyberieme. Moja voľba je bývalý šéf ruskej centrálnej banky Geraščenko: je to centrista schopný spojiť ľavicu s nacionalistami, dobre ho poznám a dôverujem mu.“
Má opozícia šancu vyhrať parlamentné a potom i prezidentské voľby? Podľa prieskumov má len šesť percent popularity.
„Ako to viete, že to je šesť percent? Tieto čísla pochádzajú zo zdrojov, ktoré sú pod kontrolou kremeľskej propagandy. Nezávislosť zdrojov v Rusku neexistuje. Som presvedčený o tom, že tri týždne slobodnej kritiky Putina v štátnej televízii by priviedli jeho režim ku kolapsu. Kontrola informácií je jedným z kľúčov Putinovej popularity. Keď sa k tomu pridá relatívna ekonomická prosperita a zastrašovanie ľudí bezpečnostnými službami, máte celý príbeh. Ľudia začínajú nezaujaté informácie hľadať. To je veľmi čerstvá zmena v Rusku. Som presvedčený, že do jesene sa nám podarí dostať do ulíc desiatky tisíc ľudí, ktorí budú volať po zmene režimu. Pretože vyhrať voľby bez masívnej podpory ulice nie je možné.“
Prečo ste sa vlastne rozhodli vstúpiť do politiky?
„Táto hra je buď o výhre, alebo prehre. Opozícia v Rusku má jedinečnú šancu zmeniť režim, pretože Putin budúci rok v marci skončí. Potrebuje chrániť svoj majetok v Európe, a preto sa nepokúsi znásilniť ústavu tým, že by zostal prezidentom i naďalej. Západ by to neprijal a Putin by riskoval svoj blahobyt. Jeho nástupca sa ešte neobjavil, pretože sa všetci boja. Takže teraz je tá príležitosť a mne nebolo jedno, či ju moja krajina využije, alebo premárni.“
Ste pripravený ísť pre to i do väzenia?
„Nikto nie je pripravený sa nechať zavrieť, takže ani ja nie. Počítam s rizikom a prijal som určité opatrenia. Mám trebárs osobných strážcov, nikdy nelietam s Aeroflotom, a na kratších letoch sa snažím nejesť a nepiť. Inak sa správam normálne. Nebolo by fér sa skrývať, pretože by som stratil tvár pred ostatnými opozičníkmi. A navyše, keď ma bude chcieť Putin dostať, dostane ma.“
Autor: Štrasburg