BRATISLAVA. Pri vzniku nových distribučných spoločností presunú Západoslovenská energetika, Stredoslovenská energetika a Východoslovenská energetika majetok za takmer 48 miliardy korún. Distribučky sa stanú ich 100–percentnými dcérskymi spoločnosťami.
Precením majetku na trhové ceny dostanú dcérske firmy aktíva v oveľa vyššej hodnote, ako je ich účtovná hodnota. Rozdiel predstavuje 13 až 18 miliárd.
Štát nechce miliardy
Štát prostredníctvom Fondu národného majektu (FNM) nepristúpi na to, aby sa z oceňovacieho rozdielu z presunutého majetku, „vyplatili mimoriadne dividendy. Nebudeme sa snažiť o vyplatenie vo veľkom rozsahu“, povedal včera viceprezident FNM Vladimír Kocourek.
Fond ako zástupca štátu mohol po odpočítaní dane zinkasovať 51 pecent z rozdielu účtovnej a reálnej ceny. Ak berieme do úvahy odhad ministerstva hospodárstva, po zdanení by šlo o sumu 5,4 až 7,4 miliardy korún. Ďalšie miliardy by štátna pokladnica získala na daniach z príjmu.
Podľa Kocourka sa vyplatí iba minimálna časť z rozdielu cien. Bude to hneď na začiatku fungovania distribučiek, lebo väčšina zisku energetických podnikov pochádzala z činností, ktoré sa oddelili od materských firiem. „Bude to iba do takej výšky, do ktorej nebude spoločnosť schopná vyplatiť dividendy naplánované na tento rok,“ povedal Kalousek.
Ceny sa zmenia, riziká však existujú
Vedenie fondu nevidí problém ani v tom, že precenený majetok umožní distribučným spoločnostiam uplatniť si vyššie náklady vo forme odpisov. Zníži sa im tak zisk a jeho opätovné zvýšenie budú môcť urobiť iba cez vyššie ceny pre odberateľov.
„Sú to daňovo uznateľné náklady, ale regulačný úrad si dal urobiť vlastné posudky. Tie zahŕňajú majetok v inej hodnote,“ povedal Kocourek.
„My sme posudky Ústavu súdneho inžinierstva neuznali, dali sme si preto vypracovať vlastné,“ potvrdil predseda Úradu pre reguláciu sieťových odvetví Karol Dvorák. Tie pre nich vypracovalo konzorcium ÚEOS – Komercia. Z týchto posudkov bude úrad vychádzať pri kalkulácii cien elektriny.
Aj prezident fondu Peter Šimko nepredpokladá vyššie ceny. „Veď nejde o súkromné spoločnosti. Vlastníme 51 percent akcií a nedopustíme, aby to malo vplyv na ceny a nedodržal sa vládny program.“
Znalecké posudky vykonal podľa Šimka Ústav súdneho inžinierstva a dali si ich urobiť jednotlivé firmy. „K 1. júlu budú posudky aktualizované,“ doplnil Kocourek. Výdavky na posudky budú znášať materské spoločnosti, a „tie ich budú musieť premietnuť aj do cien. No cena za elektrinu sa zvyšovať určite nebude,“ povedal.
Okrem vyšších odpisov môžu predstavovať riziko aj ceny za služby, ktoré budú dcéry nakupovať od materských firiem. Tie môžu byť vyššie, ako je „bežná“ cena na trhu.
„Limity na takéto zmluvy sa znížili na 2 až 3 milióny eur. Odsúhlasovať ich bude dozorná rada, kde máme väčšinu,“ vysvetlil Kocourek.