MALIBU, BRATISLAVA. Krížový výsluch pred senátom Americkej arbitrážnej asociácie prestál cyklista Floyd Landis (na snímke ČTK/AP) bez toho, aby vybočil z obrannej taktiky, ktorú zvolil na začiatku desaťdňového prešetrovania dopingového previnenia počas vlaňajšej Tour de France.
Podľa pôvodného programu v noci nadnes stredoeurópskeho času mali dostať advokáti oboch strán priestor na záverečnú reč a potom mal trojčlenný senát vyniesť rozhodnutie. Keďže však v utorok po troch hodinách prerušili výpoveď Simona Davisa, svedka analýz starších Landisových vzoriek vo francúzskom laboratóriu, nie je vylúčené, že sa proces o deň predĺži. Väčšina svetových médií sa vyhýba predpovediam alebo je v nich opatrná. Všetky však pripomínajú, že v prípade vynesenia dvojročného trestu, no aj v prípade Landisovho omilostenia kauza skončí na Športovom arbitrážnom dvore v Lausanne.
Matthew Barnett, právnik žalujúcej Americkej antidopingovej agentúry, sa - podľa denníka Colorado Springs Gazette - počas dvaapolhodinového krížového vypočúvania Landisa iba 45 minút venoval jeho dopingovej vine. Zvyšný čas sa usiloval dokázať Landisovi necharakterný postup. Aj to, že nepovedal celú pravdu o prípade telefonátu, v ktorom sa jeho manažér Will Geoghagan perverzne vyhrážal cyklistickej legende Gregovi LeMondovi. Landis priznal, že sa o ňom dozvedel pol hodinu pred pojednávaním, na ktorom o ňom LeMond informoval, ale skôr, ako dal manažérovi výpoveď, sa chcel o rozhodnutí poradiť. Vraj čiernu kravatu namiesto žltej si dal preto, aby „symbolizoval hrôzu, čo sa stala“.
Podľa AFP advokát agentúry doviedol Landisa do rozpakov, keď ukázal korešpondenciu medzi lekárom tímu Phonak Denisom Demirom a Medzinárodnou cyklistickou úniou ohľadom diskutabilných výsledkov Landisových krvných testov z rokov 2004 – 05.
V jeho prospech však naopak neskôr vypovedal Simon Davis, špecialista na metódu IRMS. Zúčastnil sa vo Francúzsku na analýze siedmich starších Američanových vzoriek - pôvodne boli negatívne, ale neskôr dve z nich pri dôkladnejšej analýze mali pozitívny výsledok. Davis však prácu laborantiek označil za šlendriánsku a výsledky za nehodnoverné. Dokonca vyslovil podozrenie, že ich mohlo ovplyvniť magnetické pole vôkol prístrojov.
Autor: mo