Conor Mulhivill pochádza z dedinky pri írskom Limericku. Jeho otec celý život farmárči, ale Conor (27) skončil univerzitu a pracuje v elektrotechnickej firme. Návrat na farmu neplánuje. Tento príbeh presne odzrkadľuje vývoj, akým Írsko prešlo za posledné dve desaťročia.
Kedysi chudobná poľnohospodárska krajina, z ktorej húfne odchádzali ľudia, sa stala centrom nových technológii a ekonomický úspech zmenil životný štýl Írov. Podľa štatistík dnes majú tretiu najvyššiu životnú úroveň na svete. „Ľudia si uvedomujú ekonomický zázrak a často hovoria o peniazoch. Najmä starší ľudia, ktorí si ešte pamätajú zlé časy,“ hovorí politologička Annelin Andersonová z Univerzity v Limericku.
Hospodársky rast je taký vysoký, že Írsko prestáva profitovať z bruselských dotácií a stáva sa čistým prispievateľom do europokladnice.
Teflónový premiér
Napriek úspechom nie všetko beží bez problémov. Kvalita života a zdravotnícka starostlivosť patrila medzi hlavných ťahúňov kampane pred parlamentnými voľbami. „Starostlivosť o chorých patrí medzi najhoršie v Európe. Nemocnice majú nízky štandard a bežné je niekoľkomesačné čakanie na operáciu,“ opisuje realitu Andersonová. V dnešných voľbách však ide aj o to, či Íri chcú zmenu alebo nechajú pri moci stredoľavú stranu Fianna Fáil.
Je to také menšie referendum o premiérovi Bertie Ahernovi. Ten patrí medzi najdlhšie slúžiacich premiérov v Európe. Pri moci je rovnako ako Tony Blair už desať rokov, na rozdiel od neho má šance pri moci aj pokračovať. Doma Aherna prezývajú teflón, pretože všetky škandály z neho skĺzli ako z panvice. Popularitu mu zvýšilo aj obnovenie spoločnej vlády katolíkov a protestantov v Severnom Írsku.
Veľmi malú úlohu hrala v kampani imigračná politika. V kedysi etnicky jednoliatej spoločnosti dnes tvoria prisťahovalci takmer 10 percent. „Bežní ľudia sa už začínajú pýtať, prečo tu je toľko Poliakov. Ale pri bližšom rozhovore zistíte, že proti nim nič nemajú a uvedomujú si, že ekonomika ich potrebuje,“ reaguje Andersonová. Íri majú ešte v živej pamäti, ako sami za prácou odchádzali do Británie a Ameriky.
Zelený ostrov
silný ekonomický rast odštartoval vstup do európskeho spoločenstva (1973) a daňová reforma.
farmárska krajina sa zmenila na eletrotechnického tigra, dôraz kladie na znalostnú ekonomiku.
s populáciou vyše štyri milióny dnes patrí medzi najrozvinutejšie krajiny sveta.
po roku 2004 imigrácia z východu, najmä Poľska. V krajine pracuje aj 20 tisíc Slovákov.