ŠTRASBURG, LUXEMBURG. Európsky súd včera hneď dvakrát stanovil, že základný princíp trhovej ekonomiky - voľná súťaž, má v únii svoje limity. V ostro sledovanom spore medzi švédskymi odbormi a lotyšskou firmou o výške miezd pre jej robotníkov dal za pravdu odborom. Hlavný prokurátor tým de facto povedal, že kolektívne zmluvy sú nadradené slobode ponúkať služby za konkurenčnú cenu. Jeho názor je síce nezáväzný, ale verdikt súdu, ktorý sa očakáva na jeseň, býva spravidla totožný. Pokiaľ tomu tak bude, vznikne v únii v oblasti pracovného práva prelomový a záväzný precedens.
Lotyšský stavebný podnik Laval získal na jar 2004 zákazku na opravu školy vo švédskom meste Vaxholm. Práce mala vykonávať jej dcérska firma Baltic Bygg, ktorá si do Švédska priviezla lotyšských robotníkov s lotyšskými platmi. Švédske odbory, motivované tamojšími neúspešnými uchádzačmi, sa snažili prinútiť Baltic Bygg, aby sa pripojil ku kolektívnej dohode a dal svojim ľuďom švédsku minimálnu mzdu. Lotyši to odmietli s tým, že ich zamestnanci majú plat podľa lotyšských zákonov.
Švédske odbory odpoveď neuspokojila. Spor sa vyostril, keď odborári na začiatku novembra 2004 obsadili všetky staveniská Lotyšov v meste. Niekoľkotýždenná blokáda viedla k bankrotu Baltic Bygg a neskôr vyvolala ostré politické spory v únii. Na jednej strane stáli zástancovia voľného trhu, ktorí akciu švédskych odborov považovali za nezlučiteľnú s trhovými princípmi. Na druhej strane tí, pre ktorých „Lavalgate“ nabúral švédsky sociálny model a bol učebnicovým príkladom „sociálneho dumpingu“ nových štátov k starým.
Lotyši sa pred dvoma rokmi obrátili na únijný súd, aby rozhodol.
Hlavný prokurátor teraz dospel k tomu, že odbory „môžu nútiť cudzie firmy, aby pristúpili na mzdové tarify stanovené kolektívnymi zmluvami“. Môžu sa uchýliť aj k blokádam a iným „solidárnym akciám“, ktoré podľa prokurátora nie sú v rozpore s voľným poskytovaním služieb.
Boj odborárov proti sociálnemu dumpingu len nesmie byť „neprimeraný“ a nesmie viesť k tomu, že sa firme zabráni „presídliť“ so svojou aktivitou do iného štátu, čo sa Lavalu de facto stalo.
Laval a švédske odbory teraz musia počkať na právoplatný verdikt súdu. Potom sa prípad vráti švédskej justícii. Tá bude musieť pri konečnom rozsudku v kauze zohľadniť názor únijných sudcov.
Autor: Brusel